"Bliskie spotkania trzeciego stopnia" Stevena Spielberga, "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa i "Obcy - 8. pasażer Nostromo" Ridleya Scotta są w programie przeglądu filmów science fiction, który w piątek rozpocznie się w kinie Iluzjon w Warszawie.
Iluzjon należy do Filmoteki Narodowej, działa natomiast w gmachu Biblioteki Narodowej w Al. Niepodległości.
Filmem, który otworzy w piątek przegląd poświęcony największym osiągnięciom kina science fiction na całym świecie, będzie niemieckie "Metropolis" Fritza Langa z 1926 r. Jest to opowieść o mieście przyszłości, którym rządzi oddająca się przyjemnościom elita - podczas gdy pod ziemią pracują ciemiężeni robotnicy. Krucha równowaga w mieście zostaje zachwiana poprzez intrygi przywódcy miasta, szalonego naukowca oraz kobiety-cyborga.
W sobotę Iluzjon pokaże jeden z filmów składających się na kultowy cykl Goerge'a Lucasa - "Gwiezdne Wojny: Część IV - Nowa nadzieja" (USA, 1977). Projekcję poprzedzi "spotkanie z polskimi członkami fanklubu Gwiezdnych Wojen - w strojach wzorowanych na filmowych kostiumach, nauka posługiwania się mieczem świetlnym dla małych i dużych oraz konkursy z nagrodami" - informuje Filmoteka Narodowa.
W programie przeglądu, obok "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" Stevena Spielberga (USA, 1977) i "Obcego - 8. pasażera Nostromo" Ridleya Scotta (Wielka Brytania/USA, 1979), będą też m.in. "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka (Wielka Brytania/USA, 1968), "E.T." Stevena Spielberga (USA, 1979), "Barbarella" Rogera Vadima (Francja/Włochy, 1967), "Stalker" Andrieja Tarkowskiego (ZSRR, 1979) i polska "Seksmisja" Juliusza Machulskiego (1983).
Szczegółowe informacje o programie i terminach poszczególnych projekcji będą dostępne na stronie internetowej www.fn.org.pl. Przegląd potrwa do 25 lipca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.