- i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi - powiedział dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański
Duch Święty, którego po raz pierwszy otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu, otwiera nas na całą Prawdę i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi - powiedział dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Chrztu Pańskiego, zaznaczył, że rano ochrzcił wiele dzieci, podkreślił znaczenie tego sakramentu w życiu chrześcijan i wezwał wszystkich wiernych, aby zapamiętali datę swego chrztu. Polecił im to jako "zadanie domowe" na zakończenie niedzielnego spotkania z nimi na Placu św. Piotra.
Ojciec Święty przypomniał, że czytany dzisiaj w Kościele Łukaszowy opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie ukazuje Go jako "umiłowanego Syna Ojca", a podczas tego obrzędu objawiła się cała moc Boża. "W wydarzeniu tym - poświadczonym przez wszystkie cztery Ewangelie - dokonało się przejście od chrztu Jana Chrzciciela, opartego na symbolu wody, do chrztu Jezusa «w Duchu Świętym i ogniu»" - zauważył papież.
Dodał, że "głównym architektem" chrztu chrześcijańskiego jest Duch Święty, który "wypala i niszczy grzech pierworodny, (...) wyzwala nas z władzy ciemności, to znaczy grzechu, i przenosi nas do królestwa światła, to znaczy miłości, prawdy i pokoju". I to Jego moc umożliwia naśladowanie Jezusa w życiu codziennym - podkreślił mówca.
Ponadto Duch Święty, otrzymany po raz pierwszy w dniu chrztu, "otwiera nam serce na całą Prawdę, (...) pobudza nasze życie do wejścia na trudną, ale radosną ścieżkę miłości i solidarności wobec naszych braci" - mówił Franciszek. Nawiązując do dniu naszego chrztu zapytał zgromadzonych na Placu św. Piotra, czy pamiętają ten dzień, gdy stali się w pełni chrześcijanami. Do tej myśli powrócił jeszcze raz po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, wzywając ich, aby po powrocie do swych domów przypomnieli sobie tę datę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.