Teksty klasyczne okazywały się aktualne

Jego wielkością jako aktora było to, że z tekstu klasycznego potrafił wydobyć rzeczy aktualne - tak wspomina Zbigniewa Zapasiewicza jego uczeń, reżyser Przemysław Basiński.

Zbigniew Zapasiewicz brał udział w wielu ciekawych i niecodziennych wydarzeniach. Jednym z nich był cykl „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”, polegającego na recytacji Pisma Świętego i literatury religijnej przez znanych artystów w kościołach. Zmarły we wtorek wybitny aktor recytował 9 lat temu w poznańskiej bazylice archikatedralnej fragmenty „Kazań Sejmowych” jezuity ks. Piotra Skargi, kaznodziei królewskiego na dworze Zygmunta III Wazy.

22 października 2000 roku Zapasiewicz przeczytał pierwsze kazanie, wygłoszone przez słynnego kaznodzieję królewskiego podczas Mszy św. odprawionej w 1597 roku, w którym Skarga wzywał senatorów i posłów do szukania mądrości w Piśmie Świętym.

„Niespokojni, łakomi, niesprawiedliwi, sieją wszędzie niezgody, nic na dobre pospolite nie pomniąc, a tą łódką, w której się wszyscy wieziem, swoim bieganim chwiejąc, do zanurzenia ją i utopienia przywodzą” – powtarzał za XVI-wiecznym kaznodzieją Zapasiewicz.

Aktor przeczytał też kazanie drugie, w którym jezuita wzywał do umiłowania Ojczyzny. „Boże spuśćże wam szeroką i głęboką miłość ku braciej waszej i ku namilszej matce waszej, ojczyźnie świętej, abyście jej i ludowi swemu i samym zdrowim, swoich pożytków zapomniawszy, służyć szczęśliwie mogli” – wołał wówczas Zapasiewicz za ks. Skargą.

Fragmentów słynnych „Kazań Sejmowych” w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich aktorów słuchało wtedy w najstarszej na ziemiach polskich katedrze dwa i pół tysiąca osób – co było rekordem w ramach trwającego do dziś cyklu „Verba Sacra”.

„Zapasiewicz dokonał takiej interpretacji, jakby to był tekst adresowany do nas – do naszych polityków i naszego społeczeństwa. Jego wielkością jako aktora było to, że z tekstu klasycznego, który wydawałoby się nie ma nic wspólnego z nami, potrafił wydobyć rzeczy aktualne” – powiedział KAI twórca „Verba Sacra” i uczeń Zapasiewicza, reżyser Przemysław Basiński.

„Kazania Sejmowe” w recytacji Zbigniewa Zapasiewicza zostaną wydane na początku przyszłego roku na płycie CD-Audio w ramach ukazującej się od kilku miesięcy „Złotej Kolekcji Verba Sacra”.

Cykl „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich” zainaugurował w poznańskiej katedrze 23 stycznia 2000 roku zmarły rok temu Gustaw Holoubek. Artysta recytował wówczas fragmenty biblijnej „Księgi Koheleta” oraz „Pieśni nad Pieśniami”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
wiecej »