Papież przyjął na audiencji prezydenta Iranu

Papież Franciszek spotkał się we wtorek z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Była to pierwsza od 17 lat wizyta przywódcy Iranu za Spiżową Bramą. Mówiono o wspólnych wartościach duchowych, godności człowieka i porozumieniu w sprawie programu nuklearnego.

Dziennikarze obserwujący audiencję w Watykanie relacjonują, że papież, witając gościa, powiedział: "Mam nadzieję na pokój".

Rowhani, żegnając się potem z Franciszkiem po 40-minutowym spotkaniu, poprosił go, by modlił się za niego i życzył mu "dobrej pracy".

Prezydent podarował papieżowi ręcznie tkany dywan z Kom, świętego miasta szyitów w środkowym Iranie. Wręczył też Franciszkowi księgę z miniaturami. Papież dał zaś Rowhaniemu pamiątkowy medal z wizerunkiem świętego Marcina, który okrywa płaszczem ubogiego. "To znak bezinteresownego braterstwa" - wyjaśnił.

Następnie irański prezydent udał się na rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem.

W wydanym komunikacie Watykan poinformował, że w czasie rozmów poruszono takie kwestie, jak wspólne wartości duchowe, "dobry stan stosunków między Stolicą Apostolską a Islamską Republiką Iranu", ważna rola, jaką może odegrać Iran w krzewieniu rozwiązań politycznych dla konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz w zwalczaniu terroryzmu i handlu bronią. Wspomniano też sprawę realizacji porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju.

Ponadto, jak głosi nota Stolicy Apostolskiej, mowa była o działaniach Watykanu na rzecz "promowania godności człowieka i wolności religijnej". "Zgodzono się co do znaczenia dialogu międzyreligijnego i odpowiedzialności wspólnot religijnych za krzewienie pojednania, tolerancji i pokoju" - czytamy w watykańskim komunikacie.

Oficjalnie nic nie wiadomo natomiast o kwestii ewentualnego zaproszenia papieża do Iranu, o czym wcześniej pisała m.in. włoska prasa.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  18°C Poniedziałek
  noc
  15°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »