Stolica Apostolska liczy na przynajmniej częściową poprawę sytuacji w Syrii. W piątek w Genewie mają się rozpocząć rozmowy przedstawicieli opozycji syryjskiego rządu i opozycji.
Choć największym problemem jest dziś oczywiście Państwo Islamskie, to jednak również osiągnięcie porozumienia wewnątrz Syrii mogłoby stanowić pierwszy krok do rozwiązania kryzysu – uważa abp Silvano Tomasi, watykański przedstawiciel przy genewskich agendach ONZ.
„Sięga się po wszystkie możliwe środki, aby osiągnąć pierwszy konkretny cel, jakim jest zawieszenie broni – powiedział Radiu Watykańskiemu papieski dyplomata. – Ten rozejm jest niezbędny, by dać chwilę wytchnienia ludności cywilnej i by wszędzie mogła dotrzeć pomoc humanitarna, której Syryjczycy bardzo potrzebują. Są pewne nadzieje. Specjalny wysłannik sekretarza generalnego ONZ wystosował zaproszenia. Ufam, że 29 stycznia rozpoczną się tu w Genewie rozmowy, że uda się ustalić program negocjacji, a następnie osiągniemy choćby minimalne porozumienie, która pozwoliłoby na przerwanie konfliktu i powstrzymanie przemocy w Syrii i na Bliskim Wschodzie”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.