XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) odbywa się na Jasnej Górze. W Polsce do tej wspólnoty należy ok. 16 tys. sióstr i braci.
Jak przypomina Biuro Prasowej Jasnej Góry, tegoroczna pielgrzymka ma szczególny charakter - w roku 2009 Zakon Franciszkański obchodzi w całym świecie Jubileusz 800-lecia powstania. W 1209 r. św. Franciszek z Asyżu otrzymał od papieża Innocentego III zatwierdzenie franciszkańskiej reguły zakonnej.
Początki FZŚ sięgają 1221 r., został on założony przez św. Franciszka z myślą o ludziach żyjących w małżeństwie i rodzinie lub w samotności. Jego członkowie składają przyrzeczenia stawania się doskonałymi. Zakon nie wymaga opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich.
"Wokół św. Franciszka pojawiły się tysiące braci, ale także pojawili się ludzie świeccy. Mówili mu: +Franciszku, my też chcemy za Tobą, ale mamy domy, mamy rodziny+. I św. Franciszek, korzystając z formy pokutnej, jaka istniała w ówczesnym Kościele, powołał do istnienia w 1221 roku Franciszkański Zakon Świeckich" - powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, o. Bolesław Kanach, Asystent Narodowy FZŚ.
Centralnym punktem jasnogórskiego spotkania była sobotnia msza św. sprawowana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył o. Jacek Waligóra, prowincjał kapucynów krakowskich, Przewodniczący Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce.
"Św. Franciszek jest prawdziwie budowniczym Kościoła, jest tym, przez którego życie dokonała się szczególna odnowa życia duchowego, religijnego i moralnego w Kościele" - powiedział w homilii o. Waligóra.
Na placu jasnogórskim, w upalnym słońcu zgromadziło się ok. 5 tys. osób. Wszystkich witali: brat Adam Smoleń - przełożony Narodowy FZŚ oraz o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru jasnogórskiego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.