Bardzo słodka szkoła!

Krakowskie Szkoły im. Świętej Rodziny z Nazaretu już po raz 3. pączkują dla misji - i to przez cały tydzień.

Kulminacja akcji "Wyślij pączka do Afryki" przypadła - rzecz jasna - na tłusty czwartek. Wtedy na specjalnym stoisku na korytarzu w Zespole Katolickich Szkół im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie pojawiło się aż 28 ciast i ciasteczek (szarlotki, sernik, zimny sernik, murzynek, ciasto czekoladowe z miętowym lukrem, ciasto dyniowe), mufinek, nadziewanych bułeczek, chrustu i obowiązkowych dziś pączków, które znikały dosłownie w okamgnieniu. By jednak dostać słodkie małe co nieco, każdy uczeń musiał ustawić się w kolejce i wrzucić do puszki datek.

- Pączkować zaczęliśmy dwa lata temu, zaraz po tym, jak br. Benek Pączka OFMCap zaczął publikować na Facebooku rozpaczliwe wiadomości informujące o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej - mówi Beata Szybuńka-Olborska, opiekunka pączkowej akcji przy ul. Pędzichów 13 i nauczycielka plastyki.

W RŚA trwały bowiem wtedy ataki zbrojnego ugrupowania Seleka, które mordowało ludność i zagrażało także misjom. Pomoc humanitarna była pilnie potrzebna i całkowity dochód z akcji "Wyślij pączka do Afryki" został przeznaczony właśnie na ten cel.

Jako że pani Beata mieszka w kapucyńskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Olszanicy, to w pomoc Afryce włączyła się także na jej terenie, a wraz z koleżanką w przedsięwzięcie zaangażowała również zaprzyjaźnionego właściciela cukierni w Krzeszowicach Andrzeja Mędralę. Co więcej, szkolna akcja szybko nabrała rozmachu i dziś włączają się w nią wszyscy - zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i ich rodzice, którzy zaskakują cukierniczym talentem.

- W tym roku postanowiliśmy, że pączkować dla Afryki będziemy przez cały tydzień, od poniedziałku do piątku. I choć pierwszy dzień kwesty przypadł na pierwszy dzień po feriach zimowych, to ciast i słodkości było pod dostatkiem, a uczniowie dyżury na kiermaszu rozpisali w 5 minut - opowiada B. Szybuńka-Olborska.

Natalia, uczennica klasy Ib gimnazjum, przyniosła szarlotkę z chałwą i kokosem. W poniedziałek na medal spisał się też ks. Jarosław Chlebda, szkolny katecheta, który dzień wcześniej był akurat w domu rodzinnym i gdy dowiedział się, że potrzeba wypieków, powiedział o tym swojej mamie. Efekt był taki, że usmażona została cała blacha pączków.

Z kolei w tłusty czwartek na kiermaszu każdy łasuch mógł znaleźć coś dla siebie. Pyszne ciasto śmietanowe z brzoskwiniami i kruszonką przyniósł Mateusz z klasy I gimnazjum, który nie tylko upiekł to cudo (z pomocą babci), ale także kwestował. Tego dnia na kiermaszu dyżurowali też m.in. Maciek (z kl. Ia), Piotrek i Antek (z klasy IIb) oraz Natalia, Antonina i Zofia z kl. Ib.

Co ważne, Zespół Szkół Katolickich im. Świętej Rodziny z Nazaretu włącza się też w inne charytatywne akcje: ogólnopolską Szlachetną Paczkę oraz wewnątrzszkolną Szlachetną Paczkę (na rzecz ucznia w potrzebie) czy pomoc rodakom na Wschodzie, a uczniowie z koła wolontariatu odwiedzają też dom pomocy społecznej i dom samotnej matki. Przez cały rok anonimowo można też wrzucać datki do puszki z napisem: "I ty zostań aniołem", z której pieniądze trafiają do potrzebującego pomocy ucznia.

W najbliższą niedzielę 7 lutego B. Szybuńka-Olborska zaprasza też na pączkowanie dla Afryki do parafii w Krakowie-Olszanicy.

Czytaj również: Jedzmy pączki - dla Afryki!

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
13°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
wiecej »