Przyjazd papieża na Białoruś jest bliski jak nigdy po piątkowym spotkaniu patriarchy Cyryla i papieża Franciszka na Kubie - ocenił metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz w sobotniej rozmowie z PAP.
"Chciałbym wierzyć, że to spotkanie doprowadziło do jeszcze większego ocieplenia stosunków między naszymi Kościołami i dało nową możliwość dla przyjazdu papieża na Białoruś. Mnie się wydaje, że po tym spotkaniu przyjazd papieża na Białoruś jest tak bliski, jak nigdy przedtem" - powiedział metropolita.
Abp Kondrusiewicz ocenił, że relacje pomiędzy Kościołami katolickim i prawosławnym są dobre. "Dobrze współdziałamy w dziedzinie charytatywnej. Jest bardzo wiele projektów, w których uczestniczy i Kościół katolicki, i Kościół prawosławny" - zaznaczył.
"Ale dzisiaj jestem przekonany, że to spotkanie da nowy impuls do dalszego polepszenia stosunków między naszymi Kościołami i podniesienia ich na wyższy stopień" - zaznaczył.
Wśród dziedzin, w których współpraca dwóch Kościołów na Białorusi mogłaby się pogłębiać, wymienił obronę życia i ewangelizację.
"Teraz mamy pozwolenie od Ministerstwa Zdrowia, żeby w niektórych klinikach aborcyjnych mieć punkty konsultacyjne, gdzie dyżuruje i przedstawiciel Kościoła katolickiego i przedstawiciel Kościoła prawosławnego. Nie za wiele jest w świecie miejsc, gdzie w ogóle są takie punkty, w których różne wyznania zajmują się tą samą sprawą" - zaznaczył.
Jak podkreślił, również problem nowej ewangelizacji dotyczy nie tylko Kościoła katolickiego, ale i prawosławnego. Zwrócił uwagę, że ewangelizacja ma miejsce m.in. podczas modlitw o jedność chrześcijan. "Widzę, że coraz więcej ludzi jest w katedrze podczas tej modlitwy. To świadczy o potrzebie takiego dialogu" - podkreślił.
Białoruscy biskupi katoliccy przekazali oficjalne zaproszenie do odwiedzenia Białorusi papieżowi Benedyktowi XVI w grudniu 2009 roku. Wcześniej w tym samym roku prezydent Alaksandr Łukaszenka oficjalnie zaprosił papieża do odwiedzenia Białorusi podczas swej wizyty w Watykanie.
Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.