Jedno z ośmiu błogosławieństw, które wygłosił Jezus podczas kazania na górze jest hasłem Światowych Dni Młodzieży. "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nad tymi słowami zastanawiać się będą w Krakowie młodzi z całego świata.
Hasło wybrał papież Franciszek i ogłosił je wraz z miejscem 31. ŚDM podczas ostatniego spotkania z młodymi, które odbyło się w 2013 r. w Rio de Janeiro. "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" to fragment w Ewangelii św. Mateusza (Mt 5,7), z kazania na górze, które wygłosił Jezus.
"To jest ciekawa historia, skąd wziął się temat błogosławieństw. Na ostatnim spotkaniu w Rio de Janeiro doszło do niezaplanowanego wcześniej spotkania papieża z grupą młodych Argentyńczyków. Zadali mu pytanie, co mają czynić i Franciszek ad hoc powiedział im, by czytali błogosławieństwa i 25. rozdział Ewangelii św. Mateusza. «To wam dobrze zrobi» - powiedział. Kilka miesięcy później zobaczyliśmy, że na trzy lata przygotowań po Rio do Krakowa papież wybrał trzy błogosławieństwa. Na rok 2014 dał nam «błogosławieni ubodzy w duchu», na 2015 «błogosławieni czystego serca» i na rok Krakowa «błogosławieni miłosierni» - wyjaśnił PAP dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski.
"Realizujemy wolę papieża. Czytamy błogosławieństwa. A na Kraków papież nie mógł wybrać inaczej, bo jest to miasto, gdzie znajduje się światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Odczytujemy to jako ukłon w stronę dwojga patronów ŚDM 2016 - św. Faustyny i Jana Pawła II" - powiedział.
Suchodolski dodał, że ŚDM są jednym z najważniejszych wydarzeń 2016 r. ogłoszonego przez Franciszka Rokiem Miłosierdzia. "To zmobilizowało nas do zorganizowania w ciągu wydarzeń centralnych w Krakowie tzw. pielgrzymki jubileuszowej, takiej katechezy w drodze. Każda grupa, która przyjedzie do Krakowa otrzyma od nas wskazanie, którego dnia ma odbyć pielgrzymkę z Błoń do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To trasa ok. 8 kilometrów. Tam będzie ustawiona wielka Brama Miłosierdzia - młodzież przez nią przejdzie i mamy nadzieję, że papież pozwoli, by za ten gest można było uzyskać odpust zupełny" - powiedział Suchodolski. Jak dodał, przy sanktuarium zostanie zorganizowana strefa pojednania, będzie ustawionych wiele konfesjonałów, ze spowiednikami mówiącymi w różnych językach.
W styczniu 2015 r. w orędziu do młodych papież przypomniał, że ewangeliczne błogosławieństwa mają być dla nich przewodnikiem na drodze do Krakowa. Wyjaśnił, że słowo "błogosławieni" oznacza "szczęśliwi" i pojawia się w kazaniu na górze dziewięć razy. "Brzmi ono jak refren, przypominający nam o wezwaniu Pana, aby wraz z Nim pokonywać tę drogę, która mimo wszystkich wyzwań jest drogą do prawdziwego szczęścia" - napisał Franciszek. Dodał, że dążenie do szczęścia jest wspólne wszystkim ludziom wszystkich czasów i wszystkich grup wiekowych.
W orędziu papież wyjaśnił, że spełnienie marzeń o dobru i szczęściu jest możliwe tylko w Bogu, bo "tylko On może zaspokoić oczekiwania, tak często zawiedzione fałszywymi obietnicami świata". Napisał, że w młodości rozwija się wielkie bogactwo uczuciowe, zdolność do prawdziwej miłości, które daleka jest od instrumentalnego traktowania człowieka.
"Zachęcając was do ponownego odkrycia piękna ludzkiego powołania do miłości, wzywam was również do buntu przeciwko powszechnej tendencji do banalizowania miłości, zwłaszcza gdy próbuje się ją ograniczyć jedynie do aspektu seksualnego, pozbawiając ją jej podstawowych cech piękna, komunii, wierności i odpowiedzialność" - napisał Franciszek. Zachęcał młodzież do lektury Pisma Świętego - codziennie, począwszy od Ewangelii, do modlitwy i wsłuchania się w swe powołanie.
Franciszek przypomniał, że przed trzydziestu laty święty Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowe Dni Młodzieży. "Ta młodzieżowa pielgrzymka poprzez różne kontynenty pod przewodnictwem Następcy Piotra była naprawdę inicjatywą opatrznościową i proroczą. Wspólnie dziękujemy Panu za cenne owoce, jakie ona przyniosła w życiu wielu młodych ludzi na całym świecie!" - napisał.
Papież powrócił do hasła ŚDM 2016 w Krakowie podczas mszy w Watykanie w tegoroczną Niedzielę Palmową, która jest też Dniem Młodzieży. Hasło to - mówił - "dobrze współgra z Rokiem Świętym Miłosierdzia". Rozpocznie się on z inicjatywy papieża 8 grudnia.
Jan Paweł II na pierwsze ŚDM, które odbyły się w Rzymie w 1985 r., wybrał słowa "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Na ostatnich, które odbywały się z jego udziałem, w 2002 r. w Toronto rozważano hasło "Wy jesteście solą dla ziemi... Wy jesteście światłem świata" z Ewangelii św. Mateusza.
Benedykt XVI w 2005 r. w Kolonii analizował wraz z młodzieżą hasło: "Przybyliśmy oddać Mu pokłon" (także Ewangelia św. Mateusza), później słowa "Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami" (z Dziejów Apostolskich, w 2008 r. w Sydney) i w 2011 r. w Madrycie hasło "Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze (z listu św. Pawła do Kolosan).
Franciszek a 2013 r. w Rio de Janeiro rozważał słowa: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!" z Ewangelii św. Mateusza.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.