Prof. Krzysztof Kwiatek będzie przewodniczącym Komitetu Koordynacyjnego FAO/WHO dla Europy. Decyzja w tej sprawie zapadła na początku lipca podczas 32. sesji Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO w Rzymie.
"Koordynator dla Europy to z jednej strony wyróżnienie, z drugiej zaś duże wyzwanie, a także szansa na podjęcie tematów ważnych dla Polski i całego regionu Europy" - poinformowała w czwartek PAP Julita Dąbrowska z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Warszawie.
Prof. Kwiatek obejmie funkcję koordynatora FAO/WHO dla Europy w ramach prac Komisji Kodeksu Żywnościowego, którego zadaniem jest m.in. ochrona zdrowia i interesów konsumentów, zapewnienie uczciwych praktyk w międzynarodowym handlu żywnością, promocja współpracy pomiędzy wszystkimi rządowymi i pozarządowymi organizacjami zajmującymi się tworzeniem norm żywnościowych.
Jak podaje Dąbrowska, powierzenie Polsce funkcji Koordynatora dla Europy można odbierać jako uhonorowanie dotychczasowego wkładu Polski w prace kodeksowe, np. organizację 26. sesji Komitetu Kodeksu Żywnościowego dla Europy w Warszawie w 2008 r., oraz organizację Warsztatów Kodeksowych dla krajów w okresie transformacji w 2007 r. i 2008 r. również w Warszawie.
Do obowiązków Polski jako koordynatora będzie należeć m.in. analiza problemów i potrzeb regionu, dotyczące norm żywnościowych i kontroli żywności, nawiązywanie kontaktów i wymiana informacji pomiędzy państwami członkowskimi regionu, wzmacnianie infrastruktury kontroli żywności, rekomendowanie i rozwój regionalnych norm dla produktów żywnościowych, promowanie współpracy dotyczącej norm żywnościowych, podjętej przez organizacje rządowe lub pozarządowe.
Prof. Kwiatek jest absolwentem Wydziału Weterynaryjnego Akademii Rolniczej w Lublinie. Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach. Jest autorem lub współautorem ponad 500. prac naukowych. Więcej na stronie www.ijhars.gov.pl/ zakładka Codex Alimentarius - Kodeks Żywnościowy FAO/WHO.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.