Większość mężczyzn podejrzanych o napaści seksualne na kobiety w noc sylwestrową w Kolonii być może nigdy nie zostanie ujętych - powiedział w środę szef policji w Kolonii Juergen Mathies.
Do tej pory policja zidentyfikowała 75 podejrzanych o napaści seksualne. To osoby w większości pochodzące z Afryki Północnej, które dotarły do Niemiec nielegalnie i ubiegały się o azyl w tym kraju.
Policja w Kolonii, Duesseldorfie, Dortmundzie i Bielefeld otrzymała około 1000 zawiadomień o napaściach w noc sylwestrową; 40 proc. z nich to przestępstwa na tle seksualnym.
W rozmowie z BBC szef policji w Kolonii Juergen Mathias zaznaczył jednak, że większość sprawców napaści seksualnych być może nigdy nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. "Obraz, który zarejestrowały kamery, nie jest dostatecznie dobry, aby rozpoznać przestępstwa na tle seksualnym. Opieramy się na zeznaniach świadków oraz ofiar identyfikujących sprawców" - wyjaśnił.
W środę 23-letni Marokańczyk został skazany na sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za kradzież telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i posiadanie narkotyków. Ponadto sąd w Kolonii nałożył na skazanego karę pieniężną w wysokości 100 euro.
Mężczyzna ukradł telefon komórkowy w noc sylwestrową kobiecie, gdy ta chciała sfotografować kolońską katedrę. Sprawcę pomógł zidentyfikować afgański uchodźca, który był świadkiem zdarzenia. Podczas środowego procesu skazany przeprosił poszkodowaną.
W środę odbędzie się także proces 22-letniego Tunezyjczyka i 18-letniego Marokańczyka, którym zarzuca się kradzież aparatu fotograficznego.
W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia grupa ponad 1000 mężczyzn, według policji "o wyglądzie wskazującym na pochodzenie z krajów arabskich lub Afryki Północnej", zebrała się w okolicach dworca głównego w Kolonii i znajdującej się nieopodal słynnej katedry. Młodzi mężczyźni obrzucali petardami innych uczestników zabawy pod gołym niebem.
Z tłumu wyodrębniały się mniejsze grupy, które osaczały kobiety, napastowały je, a następnie okradały. Grupy napastników liczące kilkadziesiąt osób otaczały swoje ofiary, uniemożliwiając policji szybką interwencję. Policja przez długi czas nie potrafiła opanować sytuacji.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.