Liczne biegi i marsze pamięci, rekonstrukcje historyczne, projekcje filmów, wystawy i konferencje naukowe - tak Polska uczci szósty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Białymstoku wiedza o bohaterach tzw. drugiej konspiracji będzie propagowana na stadionie przed meczem ekstraklasy, we Wrocławiu - w zabytkowym tramwaju.
ŚLĄSKIE
W Katowicach wojewódzkie obchody zaplanowano na poniedziałek. Rozpocznie je koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Po mszy w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego zaplanowano Apel Pamięci i salwę honorową przed kościołem oraz spotkanie młodzieży z kombatantami.
W Katowicach (w sobotę) i Bielsku-Białej (we wtorek) środowiska narodowe zaplanowały Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych; w katowickiej Dolinie Trzech Stawów w niedzielę odbędzie się też bieg "Tropem Wilczym".
1 marca katowicki IPN zaprasza na pokaz filmów poświęconych tematyce konspiracji antykomunistycznej; pokazane zostaną m.in. filmy dokumentalne "IV Zarząd WiN", "Konspiracyjne Wojsko Polskie", "Ruch Oporu Armii Krajowej", "Łupaszka", "Pomorski rajd majora Łupaszki", "Żołnierze wyklęci", "Zbrodnia wpisana w system" i wiele innych. Pokazowi towarzyszyć będzie mini quiz historyczny, w którym uczestnicy będą mogli wygrać m.in. książki i gry planszowe.
3 marca w katowickim Pałacu Młodzieży zaplanowano uroczysty spektakl poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", uczniów XV LO w Katowicach oraz gości specjalnych. Widzowie obejrzą też widowisko "Okruchy pamięci", będące wędrówką śladami żołnierza, ziemianina, ojca, konspiratora i więźnia - rtm. Witolda Pileckiego.
Również 3 marca sztuka "Rotmistrz Witold Pilecki" będzie wystawiona w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Spektakl zaprezentuje młodzież z grupy teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury Wojkowice. W rolę rotmistrza wcielił się Michał Koba. Reżyserką i autorką scenariusza spektaklu o rotmistrzu jest Iwona Olszówka.
Wykłady, prelekcje i wystawy z okazji Dnia zaplanowano również m.in. w Częstochowie, Bielsku, Białej, Sosnowcu, Jaworznie, Tarnowskich Górach i Pyskowicach.
ŚWIĘTOKRZYSKIE
Główne uroczystości w woj. świętokrzyskim odbędą się 1 marca w Kielcach. Tego dnia rano zapłoną znicze w wielu miejscach poświęconych pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na cmentarzu na kieleckich Piaskach zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych w więzieniu przez UB.
Po południu w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza w intencji Żołnierzy Wyklętych. Tuż po niej zostaną złożone kwiaty przy ścianie straceń w położonym nieopodal byłym więzieniu kieleckim. Uroczystości państwowe z apelem pamięci i salwą honorową z udziałem lokalnych i regionalnych władz odbędą się wieczorem przed pomnikiem AK. Ważne uroczystości tego dnia odbędą się też w Bodzentynie w pow. kieleckim.
W wielu miejscowościach, główne obchody poprzedzą wydarzenia towarzyszące już w weekend. 28 lutego w kilku miejscach odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zaplanowano je m.in. w Kielcach, Chrobrzu oraz Łachowie k. Włoszczowy.
Jak powiedział PAP współorganizator tego ostatniego biegu, nauczyciel historii Rafał Pacanowski, odbędzie się on w okolicach zalewu Klekot na dystansie 1963 m oraz 10 km. Ostatni dystans będzie podzielony na dwie kategorie: biegu cywilnego oraz militarnego w umundurowaniu i z plecakiem ważącym co najmniej 10 kilogramów. "Z jednej strony każdy uczestnik może zrobić coś dla siebie, dla swojego zdrowia, z drugiej zaś przypominamy o naszej historii i postawach patriotycznych" - powiedział Pacanowski.
29 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaplanowano m.in. pokazy filmu "Śmierć Rotmistrza Pileckiego" oraz wernisaż wystawy IPN "Milcząc wołają", którą będzie można oglądać przez dwa tygodnie. Z kolei w dniach 1-21 marca w Domu Kultury w Skarżysku Kamiennej będzie można zobaczyć wystawę przypominającą osoby skazane na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. 5 marca w podkieleckiej Morawicy, na wzgórzu pamięci odsłonięte zostaną tablice poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
W regionie zaplanowano kilkadziesiąt lokalnych uroczystości. W niedzielę w Olsztynie z udziałem wojewody odbędą się uroczystości upamiętniające gen. Augusta Fieldorfa "Nila" i Żołnierzy Wyklętych. Obchody organizowane przez Warmińsko-Mazurski Okręg Światowego Związku Żołnierzy AK z akademią i prelekcją historyczną w urzędzie wojewódzkim oraz apelem poległych przy Pomniku AK i Polskiego Państwa Podziemnego zaplanowano w Olsztynie na 1 marca.
Tablica upamiętniająca żołnierzy AK i bohaterów antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1963 zostanie odsłonięta 28 lutego w kościele pw. św. Apostołów w Węgorzewie. Tego samego dnia w skansenie Łajsy pod Pieniężnem zostanie poświęcona rzeźbiona kapliczka ku czci żołnierzy wyklętych.
W Ełku 1 marca na dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Wojska Polskiego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary zbrodni tej instytucji z lat 1945-1956. W tym samym dniu ełckiemu gimnazjum nr 1 zostanie nadane imię Danuty Siedzikówny "Inki".
W dziewięciu miejscowościach Warmii i Mazur odbędą się biegi pamięci "Tropem Wilczym", jeden z nich rozpocznie się we wsi Piduń w gminie Jedwabno przy pomniku ustawionym w miejscu potyczki szwadronu ppor. Henryka Wieliczki "Lufy" z 5. Wileńskiej Brygady AK z grupą operacyjną UB-MO i zakończy w Szczytnie.
WIELKOPOLSKIE
W Poznaniu wydarzenia związane z obchodami odbywać się będą już od czwartku. Będzie to m.in. dyskusja nad książką Piotra Semki "My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956", przedpremierowy pokaz filmu "Historia Roja" i wręczenie nagród uczestnikom V edycji "Konkursu o Żołnierzach Wyklętych" dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W niedzielę na poznańskiej Cytadeli zaplanowano "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", zaś w jednej ze szkół - halowy turniej piłki nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych. Na placu Wolności staną tego dnia "Namioty Wyklętych", w których będzie można poznać członków niepodległościowego podziemia, spotkać się z historykami oraz rekonstruktorami.
1 marca główne uroczystości odbędą się przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Poprzedzi je msza święta ku czci Żołnierzy Wyklętych. 5 i 6 marca w kinie Rialto w Poznaniu odbędzie się retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci 1944-1989".
ZACHODNIOPOMORSKIE
Oficjalne uroczystości, wystawy, imprezy sportowe, rekonstrukcje historyczne zaplanowano z okazji Dnia zarówno Szczecinie, jak i innych miejscowościach regionu - nawet niewielkich gminach.
Jeszcze przed 1 marca w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie otwarto wystawę "Wrogowie Polski Ludowej. Konspiracja antykomunistyczna Pomorzu Zachodnim 1945-1956"
28 lutego w szczecińskim Parku im. Jana Kasprowicza zaplanowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Natomiast w podszczecińskim Przecławiu Turniej Piłkarski w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Tego samego dnia przed budynkiem IPN w Szczecinie powstanie "Obozowisko Wyklętych" - piknik historyczny z udziałem rekonstruktorów. Dzień później w Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie otwarta zostanie wystawa IPN "Milcząc, wołają".
Główne uroczystości zaplanowano 1 marca - wówczas na pl. Grunwaldzkim w Szczecinie złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamięci ofiar systemu komunistycznego. Stamtąd też wyruszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta do szczecińskiej katedry, by wziąć udział we mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.