Defilada Niezłomnych, Droga Krzyżowa, pokazy filmów, koncerty. W ten sposób mieszkańcy Trójmiasta uczczą żołnierzy wyklętych.
Po raz piąty 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym z roku na rok z coraz większym rozmachem organizowane są wydarzenia związane w przywracaniem pamięci o niezłomnych bohaterach podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej prowadzili walkę z Sowietami i komunistami.
Z okazji narodowego święta w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń.
- Największym z nich będzie Krajowa Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, która już po raz drugi przejdzie ulicami Gdańska. Więcej na ten temat TUTAJ.
- Już w piątek o godz. 17 sprzed bramy Aresztu Śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku (od strony ul. 3 Maja) wyruszy Droga Krzyżowa w intencji żołnierzy wyklętych. Przejdzie ona ulicami, którymi prowadziła ostatnia droga skazanych na karę śmierci żołnierzy podziemia antykomunistycznego, do cmentarza garnizonowego, a następnie do stóp krzyża na Górze Gradowej.
- W sobotę 27 lutego o godz. 17 przy Urzędzie Miejskim w Gdyni rozpocznie się V Marsz ku Czci Żołnierzy Wyklętych, organizowany m.in. przez pomorskich narodowców i "arkowców".
- W sobotę poprzedzającą Defiladę Niezłomnych o 17.30 w Gdyńskim Centrum Filmowym Stowarzyszenie SUM proponuje pokaz łotewskiego filmu fabularnego "Samotnik" w reżyserii Normundsa Pucisa. Obraz jest oparty na autentycznych wydarzeniach, poświęcony działalności księdza katolickiego Antoniego Juchniewicza ukrywającego mężczyzn przed mobilizacją do Armii Czerwonej. Osoby zainteresowane otrzymaniem zaproszenia na pokaz organizatorzy proszą o kontakt pod adresem: sum.gdansk@gmail.com.
- 28 lutego odbędzie się ogólnopolska edycja projektu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W Sopocie o godz. 12 zawodnicy wystartują z parkingu przy Operze Leśnej, w Gdańsku - o godz. 9 z parku Reagana, a w Gdyni - o godz. 12 z Bulwaru Nadmorskiego. Będą biec na podstawowym dla wszystkich miast dystansie 1963 metrów - jest to nawiązanie do daty śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka "Lalka".
- 29 lutego o godz. 17 w Dworze Artusa odbędzie się wykład prof. Piotra Niwińskiego pt. "Żołnierze wyklęci. V Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu".
- 1 marca o godz. 7 rozpocznie się społeczna akcja zapalenia zniczy na al. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku (skrzyżowanie z ul. Srebrniki), a o godz. 17 - uroczysty Apel Pamięci (cmentarz garnizonowy, ul. gen. Antoniego Giełguda).
- 2 marca o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) rozpocznie się wieczór filmowo-muzyczny pt. "Cześć i chwała żołnierzom niezłomnym", w ramach którego odbędzie się pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego "Inka. Zachowałam się jak trzeba", koncert piosenek Andrzeja Kołakowskiego oraz prezentacja najnowszej książki "Cmentarz garnizonowy w Gdańsku. Miejsce pamięci ofiar komunizmu".
«« | « |
1
| » | »»