Związany z Al-Kaidą Front al-Nusra odrzucił w piątek rozejm w Syrii, który ma zacząć obowiązywać od północy z piątku na sobotę czasu lokalnego, i wezwał rebeliantów do zintensyfikowania ataków na siły prezydenta Baszara el-Asada i jego sojuszników.
Przywódca al-Nusry Abu Mohamad al-Golani oświadczył w nagraniu audio, które zostało odtworzone w telewizji Orient News, że jeśli konflikt w Syrii nie zostanie rozwiązany, jego konsekwencje rozprzestrzenią się na sunnitów w innych częściach regionu, w tym na Półwysep Arabski.
"O, żołnierze Syrii, Bóg uhonorował was prowadzeniem dżihadu na błogosławionej ziemi (...), tak więc wzmocnijcie wasze postanowienie i zintensyfikujcie ataki i nie pozwólcie, aby ich samoloty i olbrzymia liczba (wojsk) was przestraszyła" - oświadczył.
Golani podkreślił, że plan rozejmu to intryga sygnalizująca rozpoczęcie procesu politycznego, który utrzyma rząd Asada u władzy. Zwycięstwo alawitów i szyitów oznaczałoby "przesunięcie walki na Półwysep Arabski w ciągu bez mała dziesięciu lat" - zaznaczył szef al-Nusry, odwołując się odpowiednio do odłamu szyizmu, z którego wywodzi się Asad, oraz do szyickiego sojusznika Asada - Iranu.
Uzgodnione przez USA i Rosję wstrzymanie walk w Syrii ma wejść w życie o północy z piątku na sobotę (godz. 23 w piątek w Polsce). Wynegocjowany rozejm nie obejmuje wstrzymania operacji militarnych przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) czy Frontowi Al-Nusra.
Prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować to porozumienie - poinformował w piątek Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujący syryjską opozycję.
Syryjski rząd oświadczył, że będzie respektował porozumienie, ale zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki. Damaszek poinformował, że Syria i jej rosyjski sojusznik nie zaprzestaną operacji bojowych przeciwko IS i al-Nusrze. Inni rebelianci, uważani przez Zachód za siły umiarkowane, obawiają się, że będzie to wykorzystywane, aby usprawiedliwić ataki na nich samych - zwraca uwagę Reuters.
Trwający niemal pięć lat konflikt zbrojny w Syrii spowodował ponad 260 tys. ofiar śmiertelnych.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.