Niekoniecznie karać za posiadanie narkotyków

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by do polskiego prawa wprowadzono możliwość niekarania posiadania nieznacznej ilości narkotyków. Jednocześnie resort opowiada się za zaostrzeniem kar dla dilerów i za skuteczniejszym leczeniem skazanych uzależnionych.

Marta Gaszyńska z Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej uważa, że złagodzenie ustawy antynarkotykowej jest dobrym rozwiązaniem. Odnosząc się do wypowiedzi ministra Czumy, który chce, by do polskiego prawa wprowadzono możliwość niekarania posiadania nieznacznej ilości narkotyków, Gaszyńska podkreśliła, że obecne restrykcyjne zapisy nie spełniają swoich funkcji.

Gaszyńska - sekretarz Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Pacjentów Substytucyjnych JUMP 93 - zwróciła uwagę, że ustawa z 2000 r., która przewiduje karanie nawet za posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek, nie doprowadziła ani do zmniejszenia liczby osób zażywających narkotyki, ani nie wpłynęła na dostępność do narkotyków.

"Ustawa nie spełniła roli prewencyjnej, liczba użytkowników nie zmalała, a nawet coraz więcej osób zgłasza kontakt z narkotykami" - powiedziała Gaszyńska w piątek w rozmowie z PAP.

Podkreśliła, że w tej chwili ok. 70 proc. osób, które trafiły do więzienia z powodu narkotyków, to drobni użytkownicy. "Najczęściej są to młodzi, przypadkowi ludzie. Te wyroki ciągną się za nimi latami, utrudniają znalezienie pracy i mają wpływ na całe życie" - mówiła Gaszyńska. Dodała, że obecnie do więzienia trafiają także osoby uzależnione, czyli chore, które powinny być skierowane na leczenie.

"Jesteśmy zdecydowanie za łagodzeniem ustawy. To kierunek, który może przynieść pozytywne efekty" - powiedziała Gaszyńska.

Resort sprawiedliwości proponuje, by prokurator mógł odstępować od oskarżania osoby, przy której pierwszy raz znaleziono nieznaczną ilość narkotyków na własny użytek lub jej karanie "byłoby niecelowe ze względu na okoliczności". Indywidualna sprawa mogłaby być umarzana przez prokuraturę po zbadaniu, czy ma do czynienia z drobnym posiadaczem czy też z handlarzem na dużą skalę.

Projekt nie przewiduje generalnej rezygnacji z karalności posiadania narkotyków - co w Polsce obowiązuje od 2000 r., chodzi o odstąpienie od ścigania okazjonalnych posiadaczy narkotyków. MS proponuje też, by z roku do dwóch lat więzienia podnieść dolną granicę kary za handel narkotykami, a z 10 do 12 lat - górną granicę odpowiedzialności.

Ze statystyk resortu wynika, że o wiele więcej wyroków zapada za posiadanie drobnych nawet ilości narkotyków niż za handel nimi. W ostatnich latach kilkanaście tysięcy osób skazywano rocznie za posiadanie narkotyków, a za handel nimi w 2007 r. odnotowano tylko 832 wyroki.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »