Już po raz 55. odbędzie się pielgrzymka katolików i muzułmanów do Sept Saints koło Vieux-Marché w Bretanii. Od 1954 r. gromadzi ona wyznawców obu religii na modlitwie o wzajemne zrozumienie. Tematem tegorocznej, w dniach 25-26 lipca, z udziałem niemal 500 osób, jest pokój.
Pielgrzymkę zapoczątkował w 1954 r. francuski islamolog Louis Massignon, wykładowca Collège de France, zasłużony dla dialogu islamsko-chrześcijańskiego. W czasie wojny w Algierii przybył z grupą młodych muzułmanów do kaplicy Siedmiu Świętych Śpiących z Efezu w gminie Vieux-Marché, aby razem z nimi modlić się o pokój w tym kraju, będącym wówczas kolonią Francji.
Co roku pielgrzymi przybywają na odpust Siedmiu Świętych. W 250 r. rzymski cesarz Decjusz wszczął prześladowanie chrześcijan, którzy odmawiali składania ofiar bóstwom czczonym w Rzymie i nie chcieli wyrzec się swojej wiary. Gdy w Efezie siedmiu braci, zajmujących wysokie stanowiska, nie chciało wyrzec się chrześcijaństwa, władca odebrał im wszystkie dobra, zmuszając ich do żebrania. Gdy ukryli się w grocie, zostali w niej zamurowani, aby umarli z głodu i pragnienia. Bracia zasnęli, a gdy po 177 latach otwarto grotę, obudzili się. Uznano to za zmartwychwstanie umarłych.
Ich kult dotarł do Bretanii w VI w. za sprawą misjonarzy towarzyszących kupcom ze Wschodu. W osadzie Stivel (obecnie Sept Saints) znaleźli oni dolmen, który stał się ośrodkiem ewangelizacji. W pogańskim miejscu kultu zbudowano kaplicę ku czci braci męczenników z Efezu.
Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się 25 lipca w Vieux-Marché od kolokwium nt. warunków politycznych i kulturalnych, koniecznych do tego, by panował pokój w rejonie Morza Śródziemnego. Następnie przewidziana jest dyskusja okrągłego stołu z udziałem bp Claude’a Raoulta z Algierii, imama Taichy Bentaleba z Saint-Brieuc i kilku małżeństw mieszanych katolicko-muzułmańskich. Wieczorem w osadzie Sept Saints odbędzie się procesja, po której nastąpią bretońskie śpiewy i tańce przy ognisku.
W niedzielę 26 lipca, po Mszy św. odpustowej w kaplicy Siedmiu Świętych, imam Bentaleb przeczyta 18 surę Koranu, która mówi o zaśnięciu i przebudzeniu po latach młodzieńców, którzy ukryli się w grocie, aby zachować wiarę w Boga. Święto zakończy wymiana darów: mleka i daktyli oraz wspólne spożywanie pieczonego barana.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.