Reklama

S. Cenckiewicz z medalem ks. Popiełuszki

Piętnaście osób, w tym historyk dr Sławomir Cenckiewicz, inicjator i kustosz pamięci żołnierzy niezłomnych na Pradze śp. Hubert Kossowski oraz bp Marek Solarczyk zostali uhonorowani medalem "Zło Dobrem Zwyciężaj”. Uroczystość miała miejsce w praskiej katedrze w przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Reklama

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w praskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana modlono się w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Liturgii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

- Z całą godnością i szacunkiem przywołujemy żołnierzy niezłomnych, którzy w sposób jasny i wyjątkowy potrafili pokazać, że życie dla Boga, dla honoru i ojczyzny jest na tyle ważną wartością, że różne zakusy ludzi, żeby o tym zapomnieć i wykląć, nie doszły do skutku - powiedział na początku liturgii praski biskup.

Po Mszy św. miała miejsca uroczystość wręczenia medali "Zło Dobrem Zwyciężaj’. W tym roku Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego wraz z Kapitułą Medalu - za "bohaterską postawę i poświęcenie w obronie wartości wiary i niepodległości ojczyzny” - uhonorował 15 osób.

Wśród odznaczonych, obok żołnierzy podziemia niepodległościowego, znaleźli się m.in. historyk dr Sławomir Cenckiewicz, inicjator i kustosz pamięci żołnierzy niezłomnych na Pradze śp. Hubert Kossowski, biskup pomocniczy diecezji warszwsko-praskiej Marek Solarczyk, ks. Władysław Gurgacz "Ojciec”, "Sem”, kapelan żołnierzy wyklętych, dr Tomasz Łabuszewski z IPN i dr Tadeusz Płużański, prezes Fundacji "Łączka", który odbierze medal 1 marca.

- Odznaczenie przyznawane jest nie tylko osobom, które odznaczyły się działalnością niepodległościową, ale kultywują pamięć o ofiarach komunistycznego reżimu i szerzą pamięć historyczną - wyjaśnili członkowie kapituły.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że tym, co pozwoliło żołnierzom Armii Krajowej wytrwać przy wartościach, które obrali, była wiara. - Kiedy człowiek niesie Bożą łaskę w swoim sercu, to umacnia ona hart jego ducha oraz wspiera go w podejmowaniu i realizowaniu tych zadań, które są wpisane w jego życie, a także w życie jego ojczyzny - powiedział bp Solarczyk.

Hierarcha przypomniał, że praska ziemia szczególnie nasiąknięta jest krwią ofiar komunistycznego reżimu. Zachęcił do kultywowania pamięci o poległych patriotach. - Módlmy się, byśmy umieli podjąć dziś realizowane przez nich dzieło - zachęcał.

W uroczystościach w praskiej katedrze uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania "Zapora”.

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się w stolicy 1 marca. O 8.30. Eucharystii w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył biskup polowy Józef Guzek.

O 10.00 na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się uroczysty apel pamięci z udziałem Antoniego Macierewicza, Ministra Obrony Narodowej. Po zakończeniu uroczystości odbędzie się przemarsz wojskowej asysty honorowej oraz pododdziałów rekonstrukcji historycznej z Muzeum Wojska Polskiego na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Na 11.00 zaplanowana jest uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Także o 11.00 prezydent Andrzej Duda wręczy w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe i nominacje oficerskie kombatantom.

W południe na cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Panteonem Wyklętych-Niezłomnych, odbędzie się okolicznościowy apel pamięci.

O 15.30 prezydent RP złoży wizytę w gmachu byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru złoży kwiaty.

O 18.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się apel pamięci z udziałem prezydenta RP. W tym samym czasie w praskiej katedrze Eucharystii przewodniczyć będzie abp Henryk Hoser.

Wieczorem o 21.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych, którą poprzedzi koncert okolicznościowy w wykonaniu Chóru Archikatedralnego, Lidii Pospieszalskiej i Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama