Oratorium dla Kalwarii Zebrzydowskiej

Oratorium, które jest hołdem dla sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, stworzyli scenarzysta i dramaturg Zbigniew Książek oraz kompozytor Bartłomiej Gliniak - poinformował kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Damian Muskus.

Premiera została zaplanowana na 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia NMP, które w Kalwarii Zebrzydowskiej jest szczególnie uroczyste.

"Żyjąc nadzieją, na rychłą beatyfikację Jana Pawła II, ojcowie bernardyni i twórcy dzieła pragną również, by Oratorium Kalwaryjskie stało się artystycznym dziękczynieniem za święte życie Ojca Świętego, który szczególnie umiłował sanktuarium kalwaryjskie (...)" - powiedział ojciec Damian.

Kustosz dodał, że "Oratorium Kalwaryjskie w formie poetyckiej opowiada o trzech Wielkich Postaciach, które Bóg zsyłał na świat w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II".

"Wszyscy trzej swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej +rewolucji+, przyczyniając się przede wszystkim do duchowej przemiany świata. Wierzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, że modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem i ludźmi" - powiedział.

Oratorium dla Kalwarii Zebrzydowskiej   Marek Piekara/ Agencja GN Kalwaria Zebrzydowska w Wielki Piątek Oratorium zostanie zaprezentowane u stóp wzgórza Ukrzyżowania. Wystąpi około 160 wykonawców. Solistom, chórom i orkiestrze symfonicznej towarzyszyć będzie sekcja rytmiczna z Krzysztofem Ścierańskim na gitarze basowej. Kompozytor Bartosz Gliniak zagra na fortepianach elektrycznych i syntezatorach. Wystąpią także: Ola Bieńkowska, występująca na co dzień w "The Pink Floyd Show" w Australii, Przemysław Branny i Janusz Kruciński, aktor śpiewający między innymi w musicalu "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Książek jest twórcą między innymi trzech oratoriów z muzyką Piotra Rubika znanych jako Tryptyk Świętokrzyski. Jest laureatem nagród na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie. Gliniak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1994 roku został laureatem konkursu kompozytorskiego we Francji. Skomponował muzykę do takich filmów jak: "Mój Nikifor" oraz "Komornik".

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami - w XVII wieku - była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

W 2009 roku w kalwaryjskim sanktuarium obchodzone będą jubileusze: 800-lecia istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400-lecia konsekracji kościoła ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, 30-lecia podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej przez Jana Pawła II, 30-lecia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także 10-lecia wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
20°C Środa
noc
16°C Środa
rano
wiecej »