Do Polski trafiły pierwsze zamawiane przez indywidualnych odbiorców galileoskopy - proste i tanie, ale jednocześnie wysokiej jakości lunety, które zostały przygotowane na obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Znane są już relacje z pierwszych obserwacji.
Galileoskop to nazwa lunety oraz tytuł międzynarodowego projektu, który nawiązuje do osiągnięć "patrona" Międzynarodowego Roku Astronomii. To właśnie 400-setna rocznica pierwszego użycia instrumentu optycznego do obserwacji nieba przez Galileusza stała się pretekstem do ogłoszenia 2009 roku "światowym świętem astronomii".
Celem projektu galileoskop jest umożliwienie każdemu chętnemu wykonania galileuoszowskich obserwacji przy pomocy lunety podobnej do tej, jaką dysponował włoski uczony.
W ramach projektu są również udostępniane materiały pomocnicze, takie jak szczegółowe instrukcje (dostępne także w języku polskim), które wyjaśniają, w jaki sposób wykonywać obserwacje i jak odnaleźć swój obiekt na niebie. Przez lunetę można zobaczyć między innymi powierzchnię Księżyca, najjaśniejsze planety Układu Słonecznego czy mgławice.
Pierwsze lunety trafiły do indywidualnych odbiorców w Polsce w ubiegłym tygodniu. W ciągu zaledwie kilku ostatnich dni użytkownicy tych instrumentów zdążyli wykonać już pierwsze obserwacje i podzielić się swoimi wrażeniami z polskimi koordynatorami projektu - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, programem EU-HOU i portalem Astronomia.pl.
Jeden z obserwatorów, który galileoskop pierwszy raz skierował na niebo podczas wakacyjnego wyjazdu na Mazury, napisał: "Droga Mleczna, która obserwowana gołym okiem przypomina jasną smugę przecinającą niebo, przy 25-krotnym powiększeniu, jakie daje luneta, dosłownie rozpadła się na gwiazdy".
Dr hab. Lech Mankiewicz, dyrektor CFT PAN i jeden z orędowników wykorzystania prostych lunet w szkołach, tak opisał swój pierwszy kontakt z galileoskopem: "Razem z moją siedmioletnią córką zmontowałem galileoskop w ciągu kilkunastu minut, montaż jest łatwy. Choć pierwszego wieczoru pogoda nie dopisała, to już po tym, co zobaczyliśmy pomiędzy chmurami można odnieść wrażenie, że ta niedroga luneta oferuje obraz bardzo przyzwoitej jakości i naprawdę jest zabawką, którą warto kupić swojemu dziecku" - podkreślił naukowiec.
Więcej informacji o galileoskopie można znaleźć pod adresem http://www.galileoskop.pl.(PAP)
jpo/ tot/ gma/
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.