Szatan boi się ludzi radosnych

- Na początku sierpnia nawet kilka tysięcy wrocławian wyruszy w dwieście kilometrów pieszej wędrówki. Pielgrzymi będą szli na Jasną Górę przez 9 dni.

„Nigdzie się nie naśmiałem tyle zdrowym śmiechem, że aż huczało, tak jak na pielgrzymce.” - mówi ks. Stanisław Orzechowski, przewodnik pielgrzymki.  Kto zobaczy jak na wieczornym postoju tańczą i bawią się ludzie, którzy od kilku dni przechodzą po trzydzieści kilometrów dziennie, ten nie będzie miał wątpliwości, skąd się bierze prawdziwa radość. I nawet nie pomyśli, że potrzeba do niej wygód, dobrego jedzenia czy alkoholu. „A może ta radość jest tylko oznaką czegoś, co dokonuje się dużo głębiej, a co zawsze pozostaje dla oczu niewidoczne?” - zastanawia  się jeden z pielgrzymów.

 

Wolność

„Kiedy się wychodzi na pielgrzymkę trzeba zostawić za sobą wszystko” - mówi ks. Jacek Froniewski, wieloletni przewodnik grupy akademickiej. „Ale bardzo się z tego cieszę, bo to jest wyraz wielkiej wolności, jaką daje mi pielgrzymka”. Prawdziwa wolność to doświadczenie wielu pielgrzymów. Pełni szczęścia mówią, że w zabieganym, nowoczesnym świecie pątnicza droga pozwala im się wyzwolić od codziennych przyzwyczajeń, przesycenia techniką, wygód i zbędnych czynności. Doświadczenie prostego życia i pokonywania drogi pozwala przewartościować sobie wiele spraw. Inaczej zaczyna się patrzeć na drugiego człowieka, ale także na swoją relację z Bogiem.

 

Stworzenie - pierwsza Biblia

„Na pielgrzymce człowiek się uczy, że pierwszą Biblią jest świat.” - mówi ks. Orzechowski. „Uczy się umiejętności odkrywania Boga w dziele stworzenia”. Dla wielu te dni są jedynymi rekolekcjami w czasie roku. I to szczególnymi. „Łatwo jest być dobrym dla drugiego człowieka siedząc podczas rekolekcji na miękkim tapczanie i mając codziennie ciepłe obiadki” - mówi 25-letnia Kasia, która sześć razy szła na Jasną Górę. „Inaczej jest w czasie pielgrzymki, kiedy dochodzi zmęczenie, a żeby pomóc innemu sam musisz wziąć jego ciężar”. Bo pielgrzymka przy całej radości, a niekiedy i szaleństwie, to przede wszystkim rekolekcje w drodze. Czas, w którym trzeba zadbać o swoje wnętrze.

 

Droga Siostro, Drogi Bracie, idź do Matki, nie siedź w chacie

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyrusza 2 sierpnia o godzinie 6:00 z Katedry, a do celu dotrze 10 sierpnia. Pielgrzymi idą w różnych grupach, każda ma swój własny charakter i nieco inny program. Jest grupa młodzieżowa, pokutna, akademicka, są grupy regionalne np. oleśnicka. Pielgrzymi nocują w namiotach, które wraz z całością bagaży są wożone samochodami na kolejne miejsca noclegowe. Mnóstwo praktycznych informacji można znaleźć na stronie www.pielgrzymka.pl. Na niej również możemy wziąść udział w smsowych konkursach bądź nawiązać kontakt z pielgrzymami w wirtualnej kawiarence.

 

Przeżycia nieprzekazywalne

„Nie miałam specjalnie dużo informacji na temat pielgrzymek.” - wspomina swoją pierwszą pielgrzymkę Basia w książce Violetty Nowakowskiej „Dopokąd idę - pielgrzymka z Orzechem”. „Coś tam wiedziałam, że są niepowtarzalne, że jest niezwykła atmosfera, takie obiegowe opinie do których nie przywiązuje się specjalnie konkretnych odnośników. Ale okazuje się jednak, że to są rzeczy nieprzekazywalne.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »