Kilka tysięcy osób będzie zaangażowanych w obsługę mobilnych stref wyżywienia dla pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 - poinformował w niedzielę dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.
Tyle osób będzie konieczne, ponieważ oprócz wydawania posiłków konieczne jest ich przyrządzenie, spakowanie i dostarczenie na miejsce. Nie będą to wyłącznie wolontariusze, ponieważ do kontaktu z żywnością mogą być dopuszczone jedynie osoby odpowiednio przebadane.
Ks. Kordula poinformował także o międzynarodowej akcji crowdfundingowej, która wystartuje w czerwcu i której celem będzie zbieranie pieniędzy na wyposażenie medyczne jednego z obozów dla uchodźców w Libanie jako dar miłosierdzia od młodzieży. Bliższe informacje o akcji podane zostaną w maju.
Podczas Światowych Dni Młodzieży Caritas będzie koordynatorem tzw. standaryzowanych stref gastronomicznych i mobilnych punktów gastronomicznych, a więc zajmie się zorganizowaniem miejsc gastronomicznych, wyselekcjonowaniem partnerów do obsługi wydarzeń, a także pilnowaniem, czy są przestrzegane normy bezpieczeństwa.
"Komitet Organizacyjny szczegółowo określa jakość posiłków, w tym np. liczbę kalorii czy stosowanie bezpiecznych opakowań. Młodzi pielgrzymi, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży otrzymają talony na śniadania, obiady i kolacje. Każdego dnia będą mogli wymieniać je na posiłki. W każdej strefie gastronomicznej zapewnimy przynajmniej pięć-sześć różnorodnych potraw" - powiedział dyrektor krakowskiej Caritas.
Oprócz dań gorących, czyli np. gulaszu z kaszą, skrzydełek kurczaka, makaronów czy pierogów, zostaną także przygotowane suche pakiety, składające się m.in. z bułki, kabanosa, jabłka - tak aby każdy pielgrzym zawsze miał dostęp do przekąski.
W Krakowie powstanie kilkanaście stref gastronomicznych, podobnie w Campusie Misericordiae. W Krakowie będą one usytuowane w pobliżu głównych wydarzeń, czyli w centrum miasta, pod Wawelem, w okolicy Błoń, w rejonie Łagiewnik, przy drogach łączących te miejsca, ale też w sąsiedztwie wybranych kościołów. Natomiast w Wieliczce - na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach.
"Ideą jest to, że standaryzowane strefy gastronomiczne będą powtarzalne, dobrze oznakowane i usytuowane w rejonie głównych uroczystości religijnych. W każdej strefie znajdą się punkty usługowe, pięć do ośmiu punktów wydawania posiłków ciepłych, punkty odbioru suchego prowiantu i tzw. kawiarnie. Posiłki wydawane będą na podstawie talonów, wydawanych przez Komitet Organizacyjny, za vouchery oraz za gotówkę lub inne formy płatności bezgotówkowej" - powiedziała konsultant Caritas Archidiecezji Krakowskiej i członek zarządu firmy Amplus Katarzyna Rybicka.
Jak dodała, pielgrzymi będą mogli się także żywić w lokalnych restauracjach i punktach gastronomicznych, współpracujących z Komitetem Organizacyjnym ŚDM. Będą też mobilne strefy gastronomiczne, czyli tzw. food-tracki.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej zaprezentowała także w niedzielę wnętrze domu Miłosierdzia, budowanego na terenie Campusu Misericordiae, gdzie w lipcu papież Franciszek spotka się z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży. Dziennikarze mogli zobaczyć apartament w stanie surowym na piętrze, przeznaczony dla papieża Franciszka.
Okazją do prezentacji była uroczystość odsłonięcia przy nowo wybudowanym domu Dzwonu Miłosierdzia. Dzwon został poświęcony w niedzielę przez kard. Stanisława Dziwisza podczas obchodów święta Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Obok domu Miłosierdzia powstanie również centrum logistyczne zajmujące się organizowaniem żywności dla mieszkańców archidiecezji krakowskiej. Organizatorzy chcieliby, aby były to żywe pomniki przypominające o przesłaniu ŚDM.
Jak poinformował ks. Bogdan Kordula, dom Miłosierdzia będzie miał podwójny charakter. W części parterowej będzie funkcjonował jako dom dziennego pobytu dla osób starszych. Najważniejszym celem będzie rehabilitacja społeczna, polegająca na wyciągnięciu tych osób z osamotnienia i skontaktowanie ich z innymi ludźmi, a także zajęcia usprawniające fizycznie.
Na piętrze znajdą się tak zwane mieszkania chronione - zamieszkają w nich na stałe osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Będę mogły tam samodzielnie mieszkać i liczyć na pomoc, gdyby taka była konieczna. Z dziennego pobytu będzie mogło korzystać 45 osób, a w części stacjonarnej domu zamieszka 15 osób.
Z kolei Centrum logistyczne będzie magazynem przeładunkowym, z którego żywność będzie dystrybuowana bezpośrednio do parafii w całej archidiecezji. Około 80 tysięcy mieszkańców będzie mogło liczyć na systematyczną pomoc, dostarczaną w pakietach. Znajdą się w nich produkty podstawowej potrzeby, takie jak cukier, mąka, ryż, makaron, olej, ser, warzywa i owoce.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie budowanego w Brzegach pod Wieliczką Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Świętą Posłania.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.