Szydło: Rząd nie pracuje nad zmianami ws. aborcji

Każdy ma prawo do własnych opinii i w sumieniu ma prawo do rozstrzygania tak ważnych i delikatnych kwestii - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Zaznaczyła, że obecnie rząd nie pracuje nad takimi zmianami.

"Jestem zdziwiona takim natężeniem tego tematu, ponieważ w tej chwili polski rząd nie pracuje absolutnie nad żadnymi zmianami, jeżeli chodzi o tę ustawę" - powiedziała w poniedziałek premier pytana o możliwe zmiany dotyczące możliwości przerywania ciąży. Podkreśliła, że obecna debata toczy się wokół inicjatywy obywatelskiej w tym zakresie.

Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji.

W projekcie tym znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe prawne możliwości przerwania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

W zeszłym tygodniu Szydło wyraziła poparcie dla tej inicjatywy, zastrzegając że jest to jej stanowisko, nie całego PiS. W poniedziałek podkreśliła, że dotychczasowe wypowiedzi na ten temat były jej prywatnymi opiniami, a nie oficjalnymi - jako premier polskiego rządu. "Każdy ma prawo do własnych opinii i w sumieniu ma prawo do rozstrzygania tak ważnych i delikatnych kwestii" - zaznaczyła.

Politycy komentujący w ostatnich dniach propozycję wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji są w tej kwestii podzieleni. Szef PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że większość klubu PiS poprze całkowity zakaz aborcji. Za takim zakazem jest też Paweł Kukiz, który jednak również zastrzegł, że to jego prywatna opinia. Przeciwko zaostrzeniu przepisów opowiedzieli się liderzy Nowoczesnej Ryszard Petru i PO Grzegorz Schetyna.

W ubiegłym tygodniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało komunikat, w którym podkreślono, że w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która dopuszcza aborcję w trzech przypadkach. "Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: +Nie zabijaj!+. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka" - podkreślił episkopat.

W Polsce, w myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W niedzielę kilka tysięcy osób protestowało przed Sejmem przeciw planom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Uliczne protesty odbyły się także w innych miastach Polski, m.in. w Toruniu, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Opolu, Poznaniu, Sopocie i Białymstoku.

W poniedziałek lider SLD Włodzimierz Czarzasty poinformował, że jego partia chce zorganizować referendum ws. aborcji w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
 • CYnick
  04.04.2016 16:59
  c.d. Pani Premier się dziwi? Może nie zauważyła, że zdelegalizować aborcję (tak, zdelegalizować!) można w jedną noc. Zwlekanie z tym, a także owo zdziwienie jest wielce wymowne. Nie mam złudzeń, o co chodzi Prezesowi, tym bardziej będę naciskał, by kolejny raz "cel uświęcił środki". Nie ma takiej idei, której nie byłaby warta krew nienarodzonych. Pod warunkiem, że nie bujamy w obłokach. PANI PREMIER, JUŻ WIEMY : NIE BUJAMY. NIE BUJAMY!!! A jednak ktoś tu kogoś buja, zamiast przystąpić do działania. Chwała KEP, że postąpiła męsku i stawia sprawę jasno. Prawda was wyzwoli. Jak sądzisz Koteczku?
 • CYnick
  04.04.2016 17:06
  Pan Prezes publicznie piłuje swoją gałąź z niewłaściwej strony. Jednak niepostrzeżenie odwrócił piłę i piłuje tępą stroną. Kto poda Panu Prezesowi piłę ostrą z obu stron?... Proszę się spieszyć, czas nagli.
 • MarianNowak
  04.04.2016 17:28
  W Sejmie jest już projekt zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej - dzień po publikacji komunikatu biskupów Kaczyński zapowiedział pełne poparcie tym samymże większość jego klubu poprze zakaz aborcji. Zatem premier Szydło nie musi się wysilać i niewiele ma tu do powiedzenia w tej sprawie, gdyż decydentem jest kto inny. Rząd nie rządzi tylko wykonuje ustawy uchwalane przez PIS.
 • Kris
  04.04.2016 20:49
  Pani Szydło kłamie tak samo jak z wcześniejszą emeryturą i podwyższeniem stopy wolnej od podatku w pierwsze sto dni. Tej pani nie warto wierzyć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »