Ewangelia miłosierdzia, Eucharystii i życia

Tysiąc wiernych, 50 kapłanów i dwóch biskupów podczas pielgrzymki do krakowskich Łagiewnik.

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył 8 kwietnia uroczystej Eucharystii podczas III diecezjalnej pielgrzymki do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc wiernych wraz bp Adamem Bałabuchem i 50 kapłanami. W homilii hierarcha wezwał pątników, aby na co dzień żyli Ewangelią życia, Ewangelią miłosierdzia i Ewangelią Eucharystii.

Wśród pielgrzymów wyróżniała się grupa młodzieży z Gimnazjum w Nowej Rudzie-Słupcu. Większość pątników bowiem stanowią ludzie w podeszłym wieku - oni mogli sobie pozwolić na przyjazd w piątek - dzień pracy.

- Jesteśmy tutaj po raz pierwszy, chodzimy do trzeciej klasy, są z nami nasze trzy nauczycielki - mówi jeden z uczniów. - Papież jest dla nas kimś należącym do historii. Wielu z nas nie pamięta go, gdy zasiadał na Stolicy Piotrowej. Tutaj możemy go spotkać jakoś bardziej konkretnie. Cieszę się, że przyjechaliśmy - dodaje, wpatrując się z fascynacją w sutannę, zaplamioną krwią, którą papież miał na sobie 13 maja 1981 r. podczas zamachu na jego życie.

W homilii bp Dec zwrócił uwagę, że treść Ewangelii stanowi niezastąpiony punkt oparcia dla wszystkich najszlachetniejszych porywów i tęsknot ludzkiej duszy. Wskazywał także na boskie pochodzenie Ewangelii, mówiąc, że dzięki niej ukształtowała się potężna kultura. - Dzięki Ewangelii powstał system etyczny, oświata, sztuka, dzieła dobroczynne, a nawet cywilizacja materialna. Jednym słowem to, co nazywamy cywilizacją chrześcijańską. Do dziś Ewangelia fascynuje nawet niechrześcijan i niewierzących - podkreślił.

Czemu tak jest? - Ponieważ Ewangelia odpowiada najgłębszym pragnieniom i najwznioślejszym ideałom ludzkości, gdyż głosi możliwość zjednoczenia się z Bogiem, wezwanie do osobistej doskonałości i świętości, wezwanie do powszechnej miłości i powszechnego braterstwa, zmartwychwstanie i wspaniałą wieczność z Bogiem. Źródłem Ewangelii jest sam Bóg. Syn Boży przyniósł ją na ziemię i nam ją ogłosił. - mówił.

Następnie stwierdził, że w oparciu o dzieje chrześcijaństwa i świata nie ma wątpliwości, że Ewangelia bardzo mocno wpływa na życie ludzi na każdym kontynencie. - Mimo że czasem przez niektórych jest lekceważona, a nawet ośmieszana, pozostaje ona prawdziwym skarbem ludzkości, tak jak skarbem ludzkości jest Eucharystia - zaznaczył bp Dec.

- Przeżywając obecny rok, jako Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako rok 1050. rocznicy chrztu naszego narodu i jako Rok XXXI Światowych Dni młodzieży w Krakowie, należy często powracać do potrójnej Ewangelii, jaką głosił święty Papież, a była nią: Ewangelia życia, Ewangelia miłosierdzia, Ewangelia Eucharystii. Należy do niej wracać, ale w sposób szczególny, tak, by żyć nią na co dzień - podkreślał bp Dec.

Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w uroczystym przejściu przez Bramę Miłosierdzia w Światowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Potem w Godzinie Miłosierdzia, przy obrazie Jezusa Miłosiernego, biskup świdnicki Ignacy Dec odczyta akt zawierzenia diecezji Jezusowi Miłosiernemu oraz będzie przewodniczył Koronce do Bożego Miłosierdzia.

Przeczytaj także: Dla nas i dla całego świata.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
8°C Piątek
rano
wiecej »