67. rocznica śmierci świętej Edyty Stein - Teresy Benedykty od Krzyża, zgładzonej przez Niemców w komorze gazowej Auschwitz II-Birkenau, przypadnie w niedzielę. Kulminacją rocznicy będzie msza święta w kaplicy oświęcimskiego klasztoru Karmelitanek. Uroczystości zainaugurują rekolekcje rozpoczynające się w piątek wieczorem.
Niemcy deportowali zakonnicę z obozu Westerbork w okupowanej Holandii wraz z 986 Żydami. W transporcie, który dotarł do obozu 8 sierpnia 1942 roku, znajdowało się 510 mężczyzn i chłopców oraz 477 kobiet i dziewcząt. W transporcie było kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, między innymi siostry i bracia zakonni w habitach, w tym Edyta Stein z klasztoru Karmelitanek w Echt.
Po selekcji na rampie znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau, tak zwanej Judenrampe, do obozu skierowano 315 mężczyzn i 149 kobiet. Pozostałe 523 osoby, w tym Edytę Stein i jej siostrę Różę, Niemcy zgładzili w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tak zwanych: czerwonym i białym domku. Ofiary czekały na śmierć w lasku w Brzezince.
Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w pobożnej rodzinie żydowskiej. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.
2 sierpnia 1942 roku zakonnica została aresztowana przez gestapo i osadzona w Amersfoort, a dwa dni później przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 roku.
Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została wyniesiona na ołtarze.
Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Przypadająca 9 sierpnia rocznica śmierci świętej jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary holokaustu.
Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy w Auschwitz zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich, a także osób innej narodowości.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.