W audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom ordynariusz radomski podpowiadał, co zrobić, by rocznica chrztu Polski nie była jedynie wspominaniem i świętowaniem.
- Na chrzest Polski można patrzeć w kilku wymiarach - historii, trochę polityki, ale dla nas najważniejszy jest element teologiczny. Chodzi o odpowiedzi na fundamentalne pytania: czym jest sakrament chrztu świętego, jaka jest relacja tego sakramentu do Chrystusa i tajemnicy odkupienia? W tym momencie wchodzimy w wielkie dzieło zbawienia. Dzięki Chrystusowi otrzymujmy nowe życie, jesteśmy włączeni w wielką wspólnotę Kościoła. Otrzymujemy prawo uczestnictwa w życiu Kościoła. Potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tym sakramentem i w jakim stopniu jest to dar, ale i zadanie. Co z tego wynika, że przyjąłem sakrament chrztu i co z tego wynika, że prosimy o sakrament chrztu dla dziecka? Co znaczy, że zobowiązujemy się wychować je w duchu wiary i by ona się rozwijała? Potrzeba przygotowania duchowego do sakramentu chrztu - mówił.
Z kolei, odpowiadając na pytanie o to, co powinniśmy zabrać ze sobą z tej ponadmilenijnej historii chrześcijaństwa w Polsce w przyszłość, bp Tomasik powiedział: - Piękne są świadectwa świętych, którzy pokazali, jak można żyć Ewangelią, uczestnicząc także w życiu ojczyzny. Nikt nie ma wątpliwości co do wielkości św. królowej Jadwigi czy św. królewicza Kazimierza, ich głębokiej wiary, ale i zaangażowania w sprawy ojczyzny, w naukę, kulturę, a także w polską politykę. Wielkie postacie z historii Kościoła i Polski uczą nas miłości ojczyzny, ale także pokazują znaczenie Ewangelii w kształtowaniu życia publicznego - zaznaczył.
14 kwietnia rozpoczynają się rocznicowe obchody w Gnieźnie i Poznaniu. W niedzielę 17 kwietnia będziemy obchodzić 1050. rocznicę chrztu Polski we wspólnotach parafialnych naszej diecezji. Tego dnia o 18.00 w radomskiej katedrze bp Tomasik będzie przewodniczył centralnej rocznicowej Eucharystii. Zapraszając na tę Mszę św. księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich z całej diecezji, ordynariusz napisał: "Przez sakrament chrztu świętego zostaliśmy wprowadzeni do Kościoła. Chrzest Polski zadecydował o tym, że zaistnieliśmy na mapie Europy. Polska znalazła się w kręgu kulturowym, który jest kształtowany przez Ewangelię".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.