Skażone powietrze to jeden z największych i najtrudniejszych do rozwiązania problemów współczesnego świata. Rocznie jest przyczyną przedwczesnej śmierci 430 tys. Europejczyków. Nasz region jest szczególnie dotknięty tą kwestią.
W piątkowej debacie „Smog w województwie śląskim - jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem” wypowiedzieli się eksperci z dziedzin: technologia, klimat, zdrowie oraz samorządowcy.
- To właśnie niska emisja, czyli ogrzewanie domów jednorodzinnych jest głównym powodem zanieczyszczenie powietrza w Polsce. Dlatego chcemy ucywilizować sposób ogrzewania polskich budynków, poprzez wprowadzenie odpowiednich przepisów prawnych, a także wprowadzenia norm odnośnie jakości węgla - mówiła A. Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
- Na polskim rynku co roku sprzedaje się ok. 150 tys. kotłów, które nie spełniają minimalnych standardów emisyjnych, które będą eksploatowane przez kolejnych 15-20 lat od zakupu.
Zarząd województwa śląskiego z marszałkiem Wojciechem Saługą przygotował projekt uchwały mający na celu walkę z nadmierną emisją trujących substancji do atmosfery. Projekty te będą konsultowane przez współpracowników marszałka w każdej gminie naszego województwa. Jak na razie, większość przedstawicieli rad gminnych opowiada się przychylnie w stosunku do proponowanych uchwał.
- Jeśli chodzi o oddziaływanie szkodliwych substancji z zanieczyszczonego powietrza na dzieci, to są już badania udowadniające, że dziecko w łonie matki jest narażone na wchłanianie najmniejszych szkodzących substancji węglowych (pyły PM10 i PM 2,5) absorbowanych i wraz z krwią pępowinową przenoszonych do organizmu dziecka - mówiła J. Kasznia-Kocot z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki ŚUM w Katowicach.
W zwykłych przydomowych piecach centralnego ogrzewania rokrocznie jest spalanych 12 mln ton węgla kamiennego. Szacunkowo jest spalanych też 1-1,5 mln ton śmieci - podał S. Stelmach, dyrektor Centrum Badań Technologicznych, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
- My, jako Wojewódzki Fundusz, staramy się z problemem niskiej emisji od lat. Pierwsze projekty w Katowicach powstały w 2002 roku i od tamtej pory są one realizowane lub już zostały zrealizowane w połowie gmin naszego województwa - powiedział A. Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
- Na ten cel zostało już przeznaczone ok. 215 mln złotych. Przez ostatnie 5 lat na walkę z niską emisją przeznaczyliśmy ok. 480 mln złotych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.