Grekokatolicy na ŚDM

Przygotowania do ŚDM trwają w grekokatolickich parafiach. Grekokatolicy czekają na symbole ŚDM, które odwiedzą w maju parafie archidiecezji przemysko-warszawskiej, biorą udział w projekcie "Bilet dla brata", a do Krakowa na spotkanie z Franciszkiem wybiera się minimum stuosobowa grupa młodych.

Grekokatolicy nie organizują tzw. dni w diecezjach, wezmą jednak udział w obchodach zorganizowanych przez diecezje rzymskokatolickie. W czasie Światowych Dni Młodzieży dla pielgrzymów z całego świata mają być także otwarte grekokatolickie cerkwie, m.in. w Warszawie, Przemyślu, Komańczy.

"W parafiach naszej archidiecezji trwają też przygotowania duchowe do tego wydarzenia" - powiedział koordynator archidiecezjalny ŚDM ks. Grzegorz Nazar, który w komitecie jest konsultorem odpowiedzialnym za kontakty z Kościołami katolickimi obrządków wschodnich.

Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tys. wiernych, którzy mieszkają m.in. w woj.: podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Tworzą go archidiecezja przemysko-warszawska, obejmująca terytorium w granicach Polski po prawej stronie Wisły, oraz diecezja wrocławsko-gdańska, obejmująca obszar po lewej stronie Wisły.

"Tak nam się akurat ładnie ułożyło, że dwa symbole ŚDM - Krzyż Roku Świętego i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego - przyjmujemy od diecezji tarnowskiej, a przekazujemy gospodarzom tegorocznych dni archidiecezji krakowskiej" - mówił ks. Nazar.

Po archidiecezji symbole ŚDM będą peregrynowały przez tydzień; od 13 do 21 maja. "Chcemy, żeby odwiedziły wszystkie dekanaty. Będą m.in. w Górowie Iławeckie w woj. warmińsko-mazurskim, w Warszawie oraz Przemyślu. Z Przemyśla krzyż i ikona pojadą do Krakowa" - wyjaśnił koordynator.

Grekokatolicy nie organizują, jak to się dzieje w diecezjach rzymskokatolickich, poprzedzających ŚDM tzw. dni w diecezjach. "Co nie oznacza, że w nich nie uczestniczymy. W całej Polsce nasi księża lokalnie wezmą udział w programach poszczególnych diecezji rzymskokatolickich. Pielgrzymi ze świata, jeśli tylko zechcą, będą mogli np. odwiedzić cerkwie greckokatolickie, np. w Warszawie, Przemyślu, Komańczy" - zaznaczył duchowny.

W archidiecezji przemysko-warszawskiej wierni zbierają także pieniądze w ramach akcji "Bilet dla brata". W ramach tego projektu trwa zbiórka pieniędzy dla młodych z trzynastu krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia, chcących przyjechać do Polski na ŚDM; "Bilet dla brata" to pomysł polskich wolontariuszy, którzy wielokrotnie uczestniczyli w spotkaniach młodych z papieżem. "Staramy się popularyzować ŚDM w Krakowie wśród młodzieży z Ukrainy i zachęcać ich do przyjazdu do Polski" - mówił koordynator.

W latach 40. XX wieku władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki w Polsce. Na początku lat 90. ub. wieku został on reaktywowany, a w 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku; jej zwierzchnikiem jest abp Eugeniusz Popowicz.

Obecnie Kościół greckokatolicki liczy 134 parafie, 59 księży diecezjalnych oraz 9 księży zakonnych i 77 zakonnic.

Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików; najwięcej na Ukrainie. Ich zwierzchnikiem jest rezydujący w Kijowie abp Światosław Szewczuk. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »