Tysiące uczestników oraz ciepła, rodzinna atmosfera – tak wyglądać będą organizowane w całej Polsce Marsze dla Życia i Rodziny. Pochody organizowane przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny 15 maja przejdą ulicami 140 miast.
Tegorocznemu pochodowi będzie towarzyszyć hasło „Każde życie jest bezcenne”. Koordynatorzy akcji - Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny - zwracają uwagę, że każdy człowiek, bez względu na stan fizyczny, duchowy czy materialny, jest nieocenioną wartością i nikt nie powinien pozbawiać go jego fundamentalnego prawa, czyli prawa do życia.
- Tymczasem na podstawie obowiązujących przepisów w Polsce legalnie pozbawia się życia ponad półtora tysiąca dzieci rocznie. W większości przypadków są to aborcje eugeniczne, przeprowadzane ze względu na chorobę dziecka w stanie prenatalnym - informują w komunikacie organizatorzy marszu.
Tegoroczne Marsze dla Życia i Rodziny zbiegają się w czasie z inicjatywą ustawodawczą na rzecz zapewnienia pełnej ochrony życia ludzkiego. Dlatego w czasie wydarzenia będą zbierane podpisy poparcia dla poparcia obywatelskiego projektu zapewniającego pełną ochronę życia dziecka przed jego narodzeniem.
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny domaga się, aby dzieci, zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu, były traktowane z takim samym szacunkiem. „Uderza nas to, że w Polsce wciąż dokonuje się aborcji chorych dzieci, zamiast udzielać wsparcia i otaczać opieką rodziny, które podejmą się ich wychowywania” – mówi Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Kwaśniak zwraca uwagę, że kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w kontekście niedawnych wydarzeń w Szpitalu im. Świętej Rodziny. Sprawa śmierci dziecka, które skonało w cierpieniach po przeżyciu aborcji pokazuje, do jakich konsekwencji prowadzi mentalność aborcyjna. "Odczłowieczanie dziecka na wczesnych etapach jego rozwoju oraz brak przepisów chroniących jego podstawowe prawa doprowadziły do dramatu, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Taka sytuacja nie może się więcej powtórzyć, a naszym obowiązkiem jest domagać się od rządzących zabezpieczenia praw najbardziej bezbronnych obywateli – konkluduje Kwaśniak.
Marsze dla Życia i Rodziny to również doskonała okazja, aby dać świadectwo przywiązania do wartości rodzinnych. „Zapraszamy wszystkie osoby dumne ze swoich rodzin. Pokażmy, że dzieci, które posiadamy są dla nas darem, a nie obciążeniem; że nasi współmałżonkowie są dla nas najważniejszymi osobami, z którymi budujemy naszą codzienność” – zachęca do uczestnictwa w Marszach Paweł Kwaśniak.
Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się 15 maja, pochody zwolenników ochrony życia poczętego przejdą ulicami 140 miast. Szczegóły dotyczące marszów w poszczególnych miejscowościach można znaleźć na stronie www.marsz.org.
Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się 2006 roku w Warszawie. Z każdym rokiem coraz więcej osób wychodzi na ulicę, by manifestować swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek dla życia.
Jak wskazują organizatorzy, marsze są przede wszystkim świętem rodzin – stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.