Reklama

Koronacja obrazu Matki Bożej Królowej Jezior

Około 10 tys. wiernych wzięło udział 22 sierpnia w koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu na Białorusi. Była to siódma koronacja wizerunku Bogurodzicy w tym kraju od 1989 r. W imieniu Benedykta XVI korony na skronie Jezusa i Maryi włożył kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii.

Reklama


Brasławska Królowa Jezior

Wcześniej w liście pasterskim zapraszającym do udziału w koronacji bp Blin tłumaczył, że „z prawdy naszej wiary, że Jezus jest Królem całego wszechświata, wyłania się nauka Kościoła o powszechnym królowaniu Jego Matki,

–„Matka Najświętsza od chwili Zwiastowania ma swój bardzo ważny udział w Królestwie Jej Syna. W szczególny sposób królowanie Maryi zostało potwierdzone na Golgocie. Kiedy Bolesna Matka stała pod krzyżem swego Syna, wówczas w swoim sercu przyjęła Jego cierniową koronę. Maryja, jako Matka przez współcierpienie ze swoim Synem w pełni uczestniczyła w ofierze Odkupienia. Chrystus potwierdził macierzyński udział Maryi w Odkupieniu rodzaju ludzkiego kiedy przed swoją śmiercią rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój»” – wyjaśnił ordynariusz diecezji witebskiej.

Wskazał, że „królowanie Maryi, podobnie jak królowanie Jej Syna «nie jest z tego świata». Jednakże królowanie Matki Zbawiciela zakorzeniło się na tym świecie i nadal rozwija. Królowanie Maryi trwa w różnych miejscach na ziemi (...), łączy się z różnymi kościołami i wizerunkami Jej poświęconymi (...) i dokonuje się w naszych sercach”. Podkreśliwszy, że „wszyscy doświadczamy macierzyńskiego królowania Maryi, dzięki któremu przybliża się Królestwo Chrystusa”, biskup podkreślił, że „jeśli w jakimś miejscu na ziemi królowanie Maryi nabierze szczególnego znaczenia i charakteru, wówczas w sercach wierzących rodzi się pragnienie publicznego wyrażenia tego faktu przez akt liturgiczny”. „Matka Kościół, po stwierdzeniu słuszności tego pragnienia, wyraża zgodę na akt liturgiczny, którym jest koronacja obrazu Matki Bożej” – dodał hierarcha.

Hierarcha wyraził następnie przekonanie, że obchodząca w br. swe 10-lecie diecezja witebska „«wielokrotnie i na różne sposoby» doświadczyła macierzyńskiego królowania Matki Bożego Syna”. Szczególnym miejscem na jej mapie, „które obrała sobie Maryja, aby przybliżać Królestwo Chrystusa na ziemi, jest miasto Brasław, leżące w północno-zachodniej części Białorusi”. W tamtejszym kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP znajduje się cudowna ikona Matki Bożej, której kult sięga XVI w.

Początkowo ikona była przechowywana w kościele klasztornym oo. bazylianów na wyspie jeziora Nieśpisz i dlatego zwana była Monasterską. Po pożarze kościoła i klasztoru w 1832 r. słynąca cudami ikona, która nie uległa zniszczeniu, została przeniesiona do kościoła parafialnego w Brasławiu. Jednakże z powodu prześladowań religijnych kult Matki Bożej nie mógł się dynamicznie rozwijać. Szacunek i uwielbienie dla Matki Bożego Syna wierni brasławskiej ziemi zachowali w swoich sercach – przypomniał bp Blin. I dodał, że w archiwum kościoła „przechowywane są świadectwa duchowych łask, które wierni otrzymali od Boga za wstawiennictwem Matki Bożej Brasławskiej”.

Kiedy 10 lat temu powstawała diecezja witebska, jedną z pierwszych decyzji bp. Blina było ustanowienie diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu oraz powierzenie go salwatorianom. Od kilku lat odbywają się tam diecezjalne spotkania młodych. Przyjeżdżają tu oni nie tylko po to, by chwalić Boga modlitwą, ale także na warsztaty malarskie, muzyczne, uczyć się tańca dzięki miejscowemu proboszczowi, który ukończył szkołę taneczną. Sanktuarium jest też miejscem Festiwalu Piosenki Religijnej, który w ub.r. miał już charakter ekumeniczny.

Pogłębieniu kultu Matki Bożej Brasławskiej służyła też rozpoczęta w ub.r. peregrynacja w rodzinach poświęconej kopii Jej cudownego wizerunku. W wielu rodzinach przyczyniła się ona do odnowienia życia sakramentalnego i umocnienia więzi rodzinnych – zaznacza bp Blin.

Ze względu na to, że macierzyńskie królowanie Maryi w życiu diecezji przynosiło rozwój Chrystusowego królestwa, biskup witebski podjął starania o nałożenie na brasławską ikonę koron papieskich. W lutym br. Benedykt XVI wydał zgodę na koronację i osobiście pobłogosławił korony dla obrazu.

Bp Blin wyraził nadzieję, że sanktuarium Matki Bożej Królowej Jezior w Brasławiu stanie się „szczególnym miejscem pielgrzymkowym” diecezji witebskiej. „Przemawia za tym istniejący tu od dawna kult Matki Bożej i niezwykła historia cudownej ikony Królowej brasławskich jezior” – tłumaczy hierarcha.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama