Rząd czeka na oficjalne stanowisko ze strony władz na Kremlu ws. filmu

Rząd czeka na oficjalne stanowisko ze strony władz na Kremlu w sprawie pokazanego przez rosyjską telewizję filmu, w którym zarzuca się Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

Graś podkreślił, że podobnie jak w przypadku używania przez światowe media kłamliwych określeń "polskie obozy koncentracyjne", tak i teraz będzie reakcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodał, że rząd czeka na oficjalne stanowisko przedstawicieli władz rosyjskich w tej sprawie, bo dotychczas nie było wypowiedzi na ten temat.

Rzecznik rządu oświadczył, że Polska podchodzi do całej sprawy "spokojnie i bez egzaltacji". Jego zdaniem, jest to dobry moment, aby polscy politycy i historycy zabrali głos na temat wydarzeń sprzed 1939 roku.

"Trudno z powagą odnosić się do kolejnych osobliwych, niepopartych faktami, częstokroć wręcz kuriozalnych interpretacji historycznych, daleko odbiegających od ustaleń cieszących się autorytetem historyków i prawdziwie opiniotwórczych ośrodków badawczych" - powiedział w poniedziałek w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Jak jednocześnie zaznaczył, Polska "za autorytatywne i autoryzowane jako stanowisko krajów" uważa wypowiedzi członków polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych, a także naukowców, którzy uczestniczyli w majowej polsko-niemiecko-rosyjskiej konferencji poświęconej genezie II wojny światowej.

Paszkowski zapowiedział też, że polskie stanowisko w odniesieniu do paktu Ribbentrop-Mołotow przedstawi ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr w wywiadzie udzielonym RIA-Novosti, który ukaże się 31 sierpnia.

W filmie dokumentalnym "Sekrety tajnych protokołów" pokazanym w sobotę przez rosyjską państwową telewizję informacyjną Wiesti zarzucono Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR - chodzi o podpisaną w 1934 roku polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. Właśnie to - zdaniem autora obrazu Wadima Gasanowa - było jedną z przyczyn zawarcia w 1939 r. przez Józefa Stalina układu o nieagresji z Niemcami, zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow.

W niedzielę przypadła 70. rocznica podpisania tego dokumentu, na mocy którego stalinowski ZSRR i hitlerowskie Niemcy podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, w tym dokonały rozbioru Polski.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »