Do ekologicznego nawrócenia wzywają włoscy biskupi w Orędziu na Dzień Ochrony Stworzenia. Tutejszy Kościół ustanowił go przed 4 laty i obchodzi go 1 września.
W tym roku jego tematem jest powietrze. Orędzie zostało opracowane przez dwie komisje episkopatu, ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, a także ds. problemów społecznych, pracy, sprawiedliwości i pokoju.
Przeżywany obecnie kryzys ekologiczny biskupi postrzegają w kategoriach grzechu i odkupienia. Zanieczyszczenia powietrza są grzechem, ponieważ są konsekwencją niewłaściwego stosunku do stworzenia. Trzeba więc uznać popełnione błędy i przejść ekologiczne nawrócenie, polegające na zmianie stylu życia i gospodarki, oszczędzaniu energii, powściągliwości w konsumpcji i docenieniu odnawialnych źródeł energii. Konkretnym przejawem przyjaznego stosunku do powietrza może być rzadsze korzystanie z samochodu.
Wiele uwagi poświęcono też gazom cieplarnianym. Radykalnego ograniczenia ich emisji wymaga ochrona przyszłych pokoleń, jak i najuboższych mieszkańców naszej planety, którzy już doświadczają skutków zmian klimatycznych – czytamy w dokumencie. Zdaniem biskupów poważną niesprawiedliwością jest fakt, że pierwszymi ofiarami są tu ci, którzy w najmniejszej mierze przyczynili się do skażenia środowiska. Nawet ciężar kryzysu gospodarczego nie może nas zwolnić z obowiązku przeciwdziałania zmianom klimatycznym – czytamy w orędziu włoskiego episkopatu na dzień ochrony stworzenia.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.