Rosja/SWR: Zarzuty wobec Polski

Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji zarzuciła przedwojennym władzom Polski, że nie uchylały się od współpracy z hitlerowskimi Niemcami. Tezę tę przedstawił we wtorek w Moskwie emerytowany generał rosyjskiego wywiadu Lew Sockow, prezentując zbiór dokumentów z lat 1935-45 zatytułowany "Sekrety polskiej polityki", opracowany przez SWR.

Według Sockowa, książka zawiera bardzo wiele interesujących materiałów dotyczących polityki zagranicznej Polski.

Generał wysnuł z dokumentów tezę, że "przedwojenne polskie władze prowadziły antyradziecką politykę i wspólnie z krajami zachodnimi - Francją i Wielką Brytanią - torpedowały wysiłki zmierzające do zbudowania systemu bezpieczeństwa zbiorowego w Europie".

"Polska mogła zrobić znacznie więcej, by jeszcze przed wojną powstał system bezpieczeństwa zbiorowego w Europie, koalicja antyhitlerowska" - ocenił Sockow, którego zdaniem wina za doprowadzenie do wojny leży więc również na Polsce.

"ZSRR był ostatnim krajem, który zawarł pakt z hitlerowskimi Niemcami. Pierwszym była Polska w 1934 roku" - oznajmił.

Sockow oświadczył, że w okresie przedwojennym radziecki wywiad miał "niezłe" pozycje w Warszawie, dzięki czemu mógł prześwietlać politykę polskich władz; wszedł w posiadanie bardzo ważnych dokumentów, w tym szyfrowanych depesz zachodnich ambasadorów akredytowanych w stolicy Polski.

Generał zaznaczył też, że przedwojenne władze Polski dążyły do rozpadu Związku Radzieckiego i w tym celu podsycały separatyzmy na Kaukazie, Ukrainie i w Azji Środkowej.

"Wśród tajnych materiałów są dokumenty polskiego Sztabu Generalnego, które świadczą o tym, że w jego ramach utworzono specjalny wydział do pracy z mniejszościami narodowymi na terytorium ZSRR" - powiedział Sockow.

Według niego, głównym zadaniem w działaniach przeciwko ZSRR, które postawił przed sobą polski Sztab Generalny, była destabilizacja sytuacji na Ukrainie, na Powołżu i na Kaukazie, a w konsekwencji doprowadzenie do rozpadu Związku Radzieckiego.

"W tym celu polski wywiad utworzył organizację pod nazwą +Prometeusz+ z siedzibą w Paryżu, kierowaną przez Warszawę" - obwieścił Sockow, powołując się na dokumenty.

Generał wyjaśnił, że SWR zdecydowała się na wydanie dokumentów na temat polityki Polski w latach 1935-45, gdyż "była ona jednym z poważniejszych graczy w tamtym okresie".

Wśród dokumentów, które cytował, znalazł się też raport wywiadu radzieckiego na temat rozmów, jakie w 1935 roku prowadził w Warszawie marszałek Hermann Goering, jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera. Z dokumentu tego - według Sockowa - wynika, że sztaby generalne Polski i Niemiec zawarły konwencję przeciwko ZSRR.

Z innego dokumentu, cytowanego przez generała, wynika rzekomo, że 26 grudnia 1934 roku Józef Beck spotkał się w Kopenhadze z francuskimi faszystami i że rozmawiał z nimi o utworzeniu bloku Francja-Niemcy-Polska wymierzonego przeciwko ZSRR.

Także do tego dokumentu odwołał się, gdy tłumaczył, na czym opiera swoje twierdzenie, że istniał tajny aneks do polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy z 1934 roku.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
noc
-3°C Środa
rano
-2°C Środa
dzień
-1°C Środa
wieczór
wiecej »