„Jesteśmy Kościołem młodym, dopiero wzrastającym. Chcemy wyjść z zakrystii, by służyć ludziom potrzebującym” – stwierdził przed rozpoczęciem wizyty „ad Limina Apostolorum” brazylijskiego episkopatu bp Antonino Migliore.
Benedykt XVI spotkał się 3 września w Castelgandolfo z przedstawicielami dwóch regionów zachodnich. Brazylijska konferencja episkopatu jest największą na świecie, dlatego podzielona jest na 17 regionów. Każdy z nich odbędzie własną wizytą „ad limina”, stąd potrwa ona aż rok.
Pierwszy region zachodni (Regional Oeste 1) Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) obejmuje stan Mato Grosso do Sul. Siedzibą archidiecezji jest stolica stanu Campo Grande. Od strony zachodniej graniczy z Boliwią i Paragwajem. Stan Mato Groso do Sul został utworzony przed trzydziestu laty z części terytorium stanu Mato Grosso. Region był kolonizowany jeszcze przed „Traktatem Madryckim” z 1750 r. i należał do korony portugalskiej. W XVII w. na jego terenie powstały dwie redukcje jezuickie: Santo Inácio de Caaguaçu i Santa Maria da Fé do Taré. Szybki rozwój ekonomiczny tego stanu nastąpił w początkach XIX w. dzięki: rolnictwu, hodowli bydła, eksploatacji lasów i minerałów.
W skład pierwszego regionu zachodniego wchodzi 6 diecezji, terytorium (357.140 km2) jest nieco większe od Polski, liczba mieszkańców wynosi 2.297.981 osób. Na terenie regionu znajduje się 129 parafii obsługiwanych przez 271 księży diecezjalnych i zakonnych. Średnio na jednego kapłana przypada 8.479 osób. Należy jednak zaznaczyć, że w diecezji Jardim na jednego kapłana przypada statystycznie 17.712 osób, a więc 13 razy więcej niż w Polsce.
Drugi region zachodni (Regional Oeste 2) znajduje się na terenie stanu Mato Grosso, który położony jest na północ od stanu Mato Grosso do Sul. Od strony zachodniej graniczy częściowo z Boliwią, a częściowo z brazylijskim stanem Rondônia. Większą część terytorium zajmuje Amazonia.
W skład tego regionu wchodzi 9 diecezji i jedna prałatura São Félix do Araguaia. Siedzibą archidiecezji jest stolica stanu Cuiabá. Terytorium obejmuje 948.209,7 km2. Liczba mieszkańców wynosi 2.598.005. Na terenie regionu znajduje się 169 parafii obsługiwanych przez 314 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Średnio na jednego księdza przypada 8.273 osób. Jednak trzeba zaznaczyć, że w diecezji Rondonópolis na jednego duszpasterza przypada 11.062 osób.
Kościół obecny na tym dużym terenie prowadzi ewangelizację w duchu „Dokumentu z Aparecidy”, jak też „Wskazaniami ogólnymi akcji ewangelizacyjnej Kościoła w Brazylii 2008-2010”. Te dwa dokumenty: pasterzy Ameryki Łacińskiej i Karaibów zebranych na V Konferencji Generalnej Episkopatu z Benedyktem XVI w sanktuarium maryjnym w Aparecida 13-31 maj 2007 r. oraz pasterzy Kościoła w Brazylii (dokument zatwierdzony 10 kwietnia 2008 r. podczas 46 konferencji plenarnej episkopatu) są głównymi liniami zaangażowania duszpasterskiego pasterzy oraz liderów świeckich w tamtym regionie kraju. Ponadto innym konkretnym wyzwaniem jest budzenie rodzimych powołań kapłańskich oraz szerzące się, podobnie jak w innych regionach Brazylii, nowych ugrupowań religijnych o zabarwieniu komercyjnym. Tutejsze nachalne sekty proponują Brazylijczykowi to, czego on najbardziej szuka: małej wspólnoty, uzdrowienia z choroby, sukcesu i dobrobytu materialnego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.