Reklama

Kochłowice: Kapłańska pielgrzymka w Dniu Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa

- Chcemy dziś pytać o naszą, kapłańską wierność - mówił metropolita katowicki do ponad 500 śląskich księży i kleryków, uczestniczących 5 września 2009 r. w głównych obchodach Roku Kapłańskiego w archidiecezji katowickiej, które miały miejsce w Rudzie Śląskiej Kochłowicach. Tu urodził się niemal sto lat temu kandydat na Ołtarze Sługa Boży bp Wilhelm Pluta.

Reklama

Kapłańska pielgrzymka, odbywająca się corocznie w diecezjalnym Dniu Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa, rozpoczęła się adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą w kościele Matki Boskiej z Lourdes w Kochłowicach, skąd księża przeszli w procesji do kościoła parafialnego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej.
 
Przed Mszą św. biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha przedstawił poruszające świadectwo o Słudze Bożym biskupie Wilhelmie Plucie. Jako jego długoletni bliski współpracownik mówił nie tylko na temat głębokiej duchowości i znakomitej znajomości teologii, ale również przywołał wiele ciekawych faktów pokazujących śląskiego kandydata na ołtarze jako człowieka wielkiej wrażliwości, delikatności i pobożności.
 
W kazaniu abp Zimoń przywołując postacie św. ks. Jana Vianey’a, Sług Bożych bp. Wilhelma Pluty oraz Franciszka Blachnickiego, a także prawie tysiąca kapłanów, których biogramy zawiera opublikowany właśnie „Słownik biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej 1922-2008”, mówił na temat kapłańskiej wierności, zwracając uwagę, że wszelkie od niej odstępstwa są zgorszeniem dla ludu Bożego. „We współczesnych czasach, podobnie jak w trudnych czasach proboszcza z Ars, trzeba, by kapłani wyróżniali się w swoim życiu i działaniu mocnym ewangelicznym świadectwem” - mówił metropolita katowicki.
 
Podkreślił, że wierność kapłańska, to wierność Słowu Bożemu. „Czy Słowo Boże jest pokarmem, którym się posilamy bardziej niż chlebem i sprawami tego świata?” - pytał abp Zimoń. „Czy naprawdę je znamy? Czy troszczymy się, aby wnikało w nasze życie codzienne?”. Przypomniał, że kapłańska wierność, to stałe pogłębianie formacji, czyli nieustanne nawracanie się. Życie księdza to życie dla Boga i dla innych, a nie skupienie się na „realizacji siebie”. Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że dotychczasowe tradycyjne sposoby „bycia kapłanem” okazują się dzisiaj czasem niewystarczające lub wymagają ożywienia.
 
„Wpatrujmy się w obraz Wiecznego kapłana” - apelował abp Damian Zimoń. „jeszcze lepiej niż dotąd, głębiej, bardziej codziennie. Takimi starajmy się być. To jest możliwe. Nie zniechęcajmy się”.
 
Przed końcowym błogosławieństwem ks. Henryk Bolczyk (w latach 1985-2001 moderator generalny Ruchu Światło-Życie, w 1981 roku kapelan strajkujących przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego górników kopalni Wujek), który obecnie pełni posługę w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu, podzielił się swoimi obserwacjami na temat różnic między Kościołem katolickim w Polsce i w Niemczech, wskazując na pojawiające się w nich zagrożenia, ale i jasne punkty.
 
Ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Kapłański trwa od 19 czerwca 2009 do 19 czerwca 2010 roku. Patronem Roku Kapłańskiego jest św. Jan Maria Vianney proboszcz z Ars, którego 150. rocznica śmierci przypada w tym roku.
 
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach ustanowił abp Damian Zimoń 19 grudnia 2008 roku. Mieści się ono w zbudowanym w roku 1806 murowanym kościele, który do roku 1902 był główną świątynią parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Nowy kościół został zbudowany z powodu dziesięciokrotnego wzrostu liczby parafian. W starym wybudowano nad ołtarzem grotę ludzką, którą poświęcono 8 grudnia 1904 r. W kościele tym ustanowiono stałą codzienną i całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu. Obecnie każdego 11 dnia miesiąca oraz we wszystkie dni upamiętniające Objawienia Matki Bożej w Lourdes (tj. 11, 14, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 27, 28 lutego; 1, 2, 3, 4, 25 marca; 7 kwietnia; 16 lipca) po wieczornej Mszy Św. odprawiamy jest różaniec lurdzki połączony z niesieniem figury Matki Bożej. W każdą 2 środę miesiąca o godz. 12.00 odprawiana jest Msza ąwięta za chorych na choroby nowotworowyme i za ich najbliższych z błogosławieństwem lourdzkim (udzielanym Najświętszym Sakramentem nad każdym chorym).
 
Kandydat na ołtarze Sługa Boży bp Wilhem Pluta urodził się w Kochłowicach 9 stycznia 1910 w Kochłowicach w śląskiej rodzinie górniczej. Miał liczne rodzeństwo. Po skończeniu Gimnazjum Klasycznego wbrew pierwotnym planom studiowana na Akademii Górniczej wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1934 roku.
 
Jako kapłan pracował w Bielsku, Chorzowie, Nowej Wsi-Wirku, Koszęcinie, Lublińcu i Katowicach-Załężu. Papież Pius XII 4 lipca 1958 r. mianował księdza Wilhelma Plutę biskupem Ordynariatu Gorzowskiego.  Święcenia biskupie otrzymał 7 września 1958 z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Był uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. Od 1972 roku był biskupem diecezjalnym diecezji gorzowskiej. Zginął 22 stycznia 1986 roku w wypadku samochodowym w miejscowości Przetocznica na trasie Skąpe - Sycewice. Jego grób znajduje się w katedrze gorzowskiej. Bp Pluta był inicjatorem duszpasterstwa rodzin w Polsce. Znany był jako kapłan głęboko zatroskany o każdego człowieka. Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty rozpoczął się w roku 2002.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama