Kobieta nie może być kapłanem

„Kobieta nie może zostać prawdziwym kapłanem” – stwierdził kard. Józef Glemp w homilii w uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Ale - dodał- kobiety nie mogą rezygnować z godności bycia matkami kapłanów.

W tym roku pielgrzymom zmierzającym na Jasną Górę towarzyszyła modlitwa o świętość księży z okazji Roku Kapłańskiego, ogłoszonego przez Benedykta XVI. Na Mszy św., której przewodniczy abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce zgromadziło się ponad 100 tys. pielgrzymów.

„Niektóre wspólnoty kościelne, oderwane od wspólnoty z Kościołem Piotra, wyznaczają osoby żeńskie do kierowania parafią – mówił Prymas Polski. - Owszem, niejedna pani może być dobrym administratorem, może przemawiać, ale nie może wejść w ten osobisty związek z Chrystusem-Ofiarą na Krzyżu, który dał swoje Ciało i swoją Krew” - podkreślił. Dodał, że „kobieta daje ciało i krew, ale w innym porządku”. Wskazał na Matkę Bożą, od której Chrystus otrzymał ciało i krew, ale która nigdy nie była kapłanem. Dlatego kard. Glemp podkreślił, że choć kobieta może zostać matką kapłana, to nie może zostać prawdziwym kapłanem. Zachęcił jednocześnie kobiety, by nie rezygnowały z godności bycia matką kapłana.

Kard. Glemp ubolewał nad tym jak zmieniła się rzeczywistość od roku 1966, kiedy naród polski oddał się w opiekę Matce Bożej. „Wyciszyło się stwierdzenie, że Boga nie ma, przeciwnie rozpowszechnia się przekonanie, że bogami jesteśmy my, my, którzy rządzimy mediami, którzy piastujemy urzędy, którzy zapewniamy rozrywkę – mówił Ks. Prymas. - Nowi bogowie mogą stanowić normy moralne według uznania i zachcianek i mogą potępiać to, co jest niewygodne, mogą nagradzać głupotę, wydawać niesprawiedliwe wyroki, ośmieszać to, co święte” – ubolewał, dodając, że taki stan rzeczy sprawia, że człowiek zaczyna się wstydzić i dziwić swojej „normalności”. Nadmienił jednak, że „pod warstwą mroku i hałasu roztacza się dobro ludzi uczciwych, pracowitych, dzielących się w potrzebie z bliźnimi”.

Kard. Glemp nawiązał też do ostatniej encykliki Benedykta XVI „Miłość w prawdzie” - „Caritas in veritate”. „Przesłanie tej encykliki skierowane jest do świata a szczególnie do jego przywódców i to w dobie globalizacji, gdy następuje kryzys nie tylko gospodarczy, ale wielu instytucji uchodzących za gwarancje rozwoju – przypomniał Prymas Polski. Jego zdaniem, encyklika wymaga głębokiego studium i komentarzy przez ludzi wielu specjalności. Papież nie podaje prostych rozwiązań, on zachęca do dialogu i do włączenia w obieg życia gospodarczego takich pojęć jak miłość i prawda. - „Rzeczywiście, miłość jest ogromną rzeczywistością i może być dziwne, że stawia się ją poza nawias życia także w procesach gospodarczych. Ufam, że nasi uczeni, podobnie jak politycy innych krajów, postarają się o pogłębione spojrzenie na tę ważną encyklikę" – zakończył.

W trakcie sumy nastąpiło uroczyste poświęcenie ziół - zwyczaj związany z inną nazwą uroczystości Wniebowzięcia, czyli świętem Matki Bożej Zielnej. Uroczystości zakończą się wieczorną procesją eucharystyczną oraz Mszą św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka i Apelem Jasnogórskim, który poprowadzi bp polowy WP Tadeusz Płoski, przy udziale Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »