Podważanie osobistego autorytetu papieża Benedykta XVI, a także autorytetu Kościoła, jest wysoce niesprawiedliwe i nosi rysy prześladowania - mówił w sobotę na Jasnej Górze metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Kard. Dziwisz witając uczestników pierwszej od 40 lat pielgrzymki polskiego duchowieństwa na Jasną Górę stwierdził, iż modlitwa na Jasnej Górze jest dziękczynieniem za powołanie a równocześnie wyrazem kapłańskiej gotowości do dalszej służby. Kardynał podziękował Benedyktowi XVI za wyrazy duchowej bliskości i łączności z przybyłymi do Częstochowy kapłanami, a także za nauczanie i umacnianie w wierze.
"Równocześnie zapewniamy go o naszej wierności, o naszej solidarności w obliczu krzywdzących ataków, z jakimi się spotyka. Podważanie jego osobistego autorytetu, a także autorytetu Kościoła jest wysoce niesprawiedliwe, mające rysy prześladowania" - podkreślił kard. Dziwisz.
Jak podkreślił metropolita zgromadzonych na Jasnej Górze biskupów, kapłanów, diakonów, seminarzystów i wiernych świeckich łączy gorąca modlitwa o świętość i apostolską gorliwość kapłana.
"Wspólnota Kościoła zdaje sobie sprawę ze słabości także i swoich członków. Codziennie wypowiadamy nasze 'confiteor' (łac. "wyznaję" - PAP). Ale Kościół jest również święty świętością swej głowy, Jezusa Chrystusa oraz świętością swoich niezliczonych synów i córek, świadczących na co dzień o swej wierze, nadziei i miłości" - dodał metropolita krakowski.
Pierwsza od 40 lat Ogólnopolska Pielgrzymka Kapłanów na Jasną Górę odbywa się pod hasłem „Wierność Chrystusa - Wierność kapłana”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.