Polsko-katalońskie uroczystości w Montserrat

W niedzielę 7 września w Opactwie Benedyktynów na Montserrat w Hiszpanii odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Południowa Msza św. konwentualna przed ołtarzem z figurą Czarnej Madonny z Montserrat odprawiona została w intencji wszelkich konfliktów zbrojnych na całym świecie, w szczególności - ofiar wojny, jaka zaczęła się w Polsce w 1939 roku. Wielotysięczna rzesza wiernych i pielgrzymów zgromadzonych w bazylice opactwa modliła się także o pokój jako podstawowe dobro warunkujące rozwój człowieka i społeczeństwa.

W czasie Mszy św. szczególną rolę odegrały wątki związane z Polską, bowiem inspiracją do zorganizowania uroczystości rocznicowej właśnie na Montserrat stała się wyjątkowa pamiątka polsko-katalońskich związków religijnych i emocjonalnych. Jesienią 1939 roku kataloński polityk i poeta Carles Pi i Sunyer, który po hiszpańskiej wojnie domowej znalazł się na emigracji w Londynie, poruszony atakiem na Polskę napisał poemat „Rozmowa Czarnych Madonn, polskiej i katalońskiej”. Głęboko religijny tekst, mający formę dialogu Matki Bożej z Montserrat i Matki Bożej z Jasnej Góry, był refleksją na temat tragedii, jaką w Hiszpanii stała się klęska demokracji pokonanej przez faszyzm, a w Polsce – agresja niemiecka i sowiecka we wrześniu 1939 roku.

Dzięki inicjatywie Konsulatu Generalnego RP w Barcelonie, poemat został obecnie przełożony na polski i wydany w specjalnej, dwujęzycznej edycji. „Rozmowa Czarnych Madonn” stała się inspiracją do zaproszenia na uroczystość na Montserrat wiceprzeora Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Ojciec Sebastian Małecki przywiózł ze sobą kopię Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która została złożona jako dar ołtarza i pozostanie na Montserrat jako polskie wotum w katalońskim sanktuarium. Po zakończeniu Mszy św. odczytany został po polsku i katalońsku fragment poematu Pi i Sunyer.

Cała uroczystość w bazylice opactwa była transmitowana na żywo przez katalońskie radio i telewizję. W trakcie programu wyemitowany został materiał filmowy poświęcony Jasnej Górze i roli Madonny Częstochowskiej w polskiej świadomości narodowej.

Po zakończeniu Mszy św. goście zaproszeni przez Opactwo Montserrat, Konsulat Generalny RP w Barcelonie i Fundację Pi i Sunyer – współorganizatora wydarzenia, wzięli udział w prezentacji wystawy „Katyń – pamiętam”, przygotowanej przez polską placówkę konsularną i otwartej w salach Muzeum Opactwa Montserrat.

Przed zgromadzonymi przedstawicielami władz katalońskich – rządu autonomicznego Generalitat i parlamentu Katalonii, licznymi członkami korpusu konsularnego w Barcelonie i dużą grupą Polaków głos zabrali opat Montserrat Josep M.Soler, wiceprzeor Jasnej Góry o.Sebastian Małecki, prezes Fundacji Pi i Sunyer Angel García Fontaner, Nuria Sunyer, córka Carlesa Pi i Sunyer oraz Konsul Generalny RP w Barcelonie Marek Pernal. Londyński oryginał maszynopisu „Rozmowy Czarnych Madonn”, pokazany przez Nurię Sunyer w trakcie spotkania, stał się szczególnym świadectwem więzów łączących Polaków z ich przyjaciółmi w 1939 roku w tragicznych okolicznościach rozpoczynającej się wojny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
24°C Piątek
wieczór
20°C Sobota
noc
wiecej »