Benedykt XVI przerwał milczenie

Emerytowany papież Benedykt XVI zapewnił, że powodem jego rezygnacji z urzędu nie była żadna presja zewnętrzna. We wspomnieniach, które ukażą się na całym świecie we wrześniu, ujawnił, że udało mu się rozwiązać "gejowskie lobby" w Watykanie.

O wywiadzie rzece, przeprowadzonym przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda, informuje w piątek dziennik "Corriere della Sera", który będzie włoskim współwydawcą książki. Seewald napisał już wcześniej trzy książki na podstawie rozmów z kardynałem Josephem Ratzingerem, a następnie papieżem.

89-letni Benedykt XVI przerywa ciszę i dokonuje bilansu swego pontyfikatu; takie zdarzenie ma miejsce po raz pierwszy w dziejach papiestwa - podkreślają włoscy watykaniści.

Portal dziennika "La Stampa" Vatican Insider zauważa, że tom jeszcze się nie ukazał, a już wywołuje dyskusje.

W jednym z fragmentów emerytowany papież - jak pisze "Corriere della Sera" - "przyznaje, że dowiedział się o istnieniu gejowskiego lobby w Watykanie, złożonego z czterech, pięciu osób i stwierdza, że zdołał rozwiązać tę wpływową grupę".

"Taka informacja nigdy wcześniej nie została podana" - zauważa nestor watykanistów Luigi Accattoli na łamach mediolańskiej gazety.

W książce poprzednik Franciszka odpiera krytykę ze strony tych, którzy uważali go za "zbyt akademickiego" papieża, skoncentrowanego na pracy naukowej. Opowiada o podjętych przez siebie próbach zreformowania watykańskiego banku IOR, dotkniętego skandalami finansowymi, a także o walce z plagą pedofilii w Kościele. Według relacji włoskich mediów Benedykt mówi o trudnościach, jakie napotkał, gdy interweniował w sprawie nadużyć seksualnych.

Ujawnia także okoliczności, w jakich w wielkiej tajemnicy przygotował swą abdykację i dołożył wszelkich starań, by wiadomość o jego zamiarach nie wyciekła. Zapewnia, że to nie żadne naciski nakłoniły go do tego kroku.

Opowiada także o zaskoczeniu wyborem jego następcy. Jak mówi, myślał o nazwiskach możliwych kandydatów, ale nie spodziewał się wyboru kardynała Bergoglio. Według prasy emerytowany papież "z radością" odnotowuje to, jak Franciszek komunikuje się z tłumami i w tym głównie dostrzega różnice między sobą a swoim następcą.

«« | « | 1 | » | »»
 • nex
  01.07.2016 11:49
  Pytanie na ile skutecznie udało się Benedyktowi XVI ukrócić tę homoseksualną hydrę i czy czasem w miejsce odciętej głowy nie urosło siedem nowych. Mam na myśli chociażby sprawę pana Charamsy. Jak to jest możliwe, że młody, nieznany ksiądz spod Pelplina robi zawrotną karierę w Świętej Inkwizycji, gdzie powinna być elita wojowników Pana, sto razy sprawdzonych i prześwietlonych na wylot?
 • PTaraski
  01.07.2016 12:44
  Muszę przyznać, że im bardziej kard. Ratzinger zabiera głos po swoim ustąpieniu, tym go mniej rozumiem i tym mniej widzę w chrześcijańskiej jednoznaczności.

  Zupełnie nie rozumiem peanów na cześć Bergoglio, który neguje Magisterium Kościoła niemal na każdym kroku, wypacza fundamentalne pojęcia, jako choćby miłosierdzia, grzechu i nawrócenia.

  A jeśli chodzi o homolobby w Watykanie, to nie wiem, jak kard. Razinger je definiuje. Może jako grupę aktywnych homoseksualistów, może ludzi ala Charamsa. Jednak nie tak definiuje się pojęcie lobby. Lobby to jest grupa stronników, grupa promująca pewne poglądy i interesy. Przy właściwym rozumieniu tego pojęcia absolutnie nie ma powodu do samozadowolenia.

  Na Stolicy Piotrowej jest człowiek, który sprzyja homoseksualistom, dowodem choćby jego ostatnia wypowiedź, że chrześcijanie powinni przeprosić homoseksualistów - wypowiedź kuriozum w ustach sprawującego ten urząd. A do tego jeszcze słowa, jakoby przeciwko homoseksualizmowi nie było argumentów teologicznych - to jest herezja, dokładniej homoherezja. Na stronie GN niestety nie ma pełnej wypowiedzi, ale tylko jej podsumowanie, zeby polski katolik nie dostał dysonansu poznawczego: http://gosc.pl/doc/3260656.Papiez-Cos-jest-nie-tak-z-Unia-Europejska
 • Stanisław_Miłosz
  01.07.2016 12:45
  Nie wszyscy masoni, iluminaci lub klienci międzynarodówki banksterskiej i NWO to geje lub pedofile. Lepiej się konspirują. Zatem jeszcze sporo do zrobienia ma następca Benedykta. I nie chodzi tylko o Watykan.
 • Autor:Autor:
  02.07.2016 10:00
  watro wspomnieć o dzialalnosci Deutsche Bank Italia, który to za pontyfikatu JE B16 zablokował platnosci w Watykanie. W dniu abdykacji (!) nagle po wielu miesiącach sami z siebie przywrócili możliwość płatnosci. Kto ma oczy niech patrzy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  13°C Poniedziałek
  dzień
  13°C Poniedziałek
  wieczór
  10°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  wiecej »