„100 dni pokoju” to hasło międzynarodowej konferencji, która odbyła się 23 czerwca w Muzeum przyszłości (Museu do Amanhã) w Rio de Janeiro.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele tamtejszej archidiecezji, która była jego inicjatorem, rządu federalnego, władz lokalnych, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Komitetu Rio 2016 oraz instytucji katolickich z Niemiec. Jego głównym celem było opracowanie wspólnej strategii co do wykorzystania w przyszłości dla celów społecznych wszystkich obiektów służących tegorocznej olimpiadzie.
Ojciec Święty, poinformowany o tym międzynarodowym spotkaniu, za pośrednictwem kardynała sekretarza stanu przekazał na ręce miejscowego arcybiskupa kard. João Orani Tempesty okolicznościowe przesłanie. Kard. Pietro Parolin życzył w imieniu Papieża, by „spotkanie przyczyniło się do tego, że zbliżające się wydarzenie sportowe ukaże ludzkie wartości służące integralnemu rozwojowi człowieka i przyczyni się do rozwoju wspólnot. Z pewnością sport ma uniwersalny język, który zbliża do siebie narody i może wspierać kulturę spotkania, aby przezwyciężać konflikty” – czytamy w papieskim przesłaniu.
Opracowano dokument, który przekazano władzom i Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.
Koordynator projektu „Rio się porusza” (Rio Se Move) ks. Leandro Lenin wyjaśnił, że wspólnie opracowany dokument pragnie uwrażliwić odpowiedzialnych za tegoroczną olimpiadę, jak też za przyszłe międzynarodowe wydarzenia sportowe, na to, by we wszystkich takich przedsięwzięciach centralne miejsce zajmowała osoba ludzka.
W końcowej części konferencji uhonorowano specjalnym medalem „Medalha de Valores” instytucje i poszczególne osoby przyczyniające się do tego, że poprzez sport umacnia się pokój i następuje rozwój społeczny. Medal ten jest owocem konferencji. Przekazywany przez ludzi, ma być symbolem tego, co pochodzi od Boga: miłosierdzia, solidarności i braterstwa – podkreślił ks. Leandro Lenin.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.