18. dziecko księdza prawosławnego

Rodzina prawosławnego księdza protojereja Ioanna Osiaka z Rostowa nad Donem powiększyła się ostatnio o dziesiątą córkę – Anastasiję, tym samym liczba dzieci duchownego i jego żony Nadieżdy wzrosła do 18.

Najmłodsza pociecha jest wcześniaczką i zaraz po narodzinach ważyła tylko 1,2 kg, ale obecnie – po kilku dniach spędzonych w inkubatorze szpitalnym – „z matką i córeczką wszystko jest w porządku”, powiedział ks. Ioann.

Cała rodzina stała się sławna w Rosji już w ub.roku, gdy na przyjęciu na Kremlu w Moskwie, dokąd zaprosił ją prezydent Dmitrij Miedwiediew, otrzymała z jego rąk odznaczenie państwowe „Chwała rodzicielska”. Medal ten przyznawany jest rodzinom, które nie tylko zdecydowały się urodzić wiele dzieci, ale także wychowały je „na ludzi”.

Głowa rodziny powiedział wówczas, że oboje z żoną planowali początkowo mieć tylko dwoje dzieci, zaraz jednak zapewnił prezydenta, że urodzą i wychowają tyle dzieci, ile im da Bóg. Wkrótce potem „matuszka” (potoczne określenie żony księdza w prawosławiu) zaszła po raz kolejny w ciążę, która obecnie zakończyła się narodzinami 18. dziecka.

Pierworodny syn – Iwan Osiak jest obecnie przedsiębiorcą, drugi syn studiuje trzeci kierunek, inny kształci się w seminarium duchownym, jeszcze inny pełni służbę w wojskowej jednostce specjalnej (spiecnaz), najstarsza córka ma troje dzieci, a przy tym studiuje prawo. Pozostałe dzieci są w wieku szkolnym lub „chodzą” do swego „domowego” przedszkola. Ojciec rodziny jest dziekanem wszystkich parafii prawosławnych w Rostowie nad Donem.

Rodzina mieszka w stary domu, w którym urodził się i wychował sam ojciec Ioann. Mniej więcej raz na pięć lat dobudowują do niego nowe pokoje, aby dla wszystkich starczyło miejsca.

Dzieci od najmłodszych lat uczone są porządku i pracy, w przeciwnym razie matka musiałaby wiele godzin spędzać na samym tylko słaniu łóżek i ubieraniu potomstwa.

Według źródeł rosyjskich, światowy rekord dzietności ustanowiła ok. 200 lat temu chłopska rodzina rosyjska Fiodora Wasiljewa – jego pierwsza żona (miał ich dwie) rodziła 27 razy: 16 bliźniąt, 7 trojaczków i 4 czworaczków, czyli w sumie 69 dzieci (ale część z nich zmarła w dzieciństwie). W naszych czasach najliczniejsza rodzina w Rosji – Szyszkinów z obwodu woroneskiego – ma 20 swoich dzieci: 11 córek i 9 synów. Wyczyn ten trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Sobota
noc
13°C Sobota
rano
19°C Sobota
dzień
20°C Sobota
wieczór
wiecej »