"Sieć Maryjna Europy" na Jasnej Górze

Przedstawiciele sanktuariów maryjnych, zaangażowani w projekt "Sieć Maryjna Europy", uczestniczą w kilkudniowym spotkaniu zorganizowanym na Jasnej Górze. Europejska sieć maryjnych sanktuariów łączy 20 świątyń. Ich przedstawiciele spotykają się raz w roku w jednej z nich.

Jak podkreśla Biuro Prasowe Jasnej Góry, dla pielgrzymów sanktuaria są ważnymi punktami odniesienia. "Są one jak oazy spokoju w świecie bałaganu i duchowej jałowości. Każde sanktuarium ma swoją specyfikę, łaskę, błogosławieństwo. Z drugiej strony to dzięki sanktuarium pielgrzym zostaje ubogacony duchowo" - napisał w tekście zamieszczonym na stronie internetowej Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń.

Częstochowskie spotkanie rozpoczęła w czwartek msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Mówił on do zgromadzonych, że w Kaplicy Cudownego Obrazu można się poczuć podobnie jak w Kanie Galilejskiej.

"To miejsce zachowuje tę tajemnicę Kany Galilejskiej dzięki ikonie jasnogórskiej" - powiedział. To w Kanie Galilejskiej - dodał - Maryja wypowiedziała do sług zdanie zapisane w Ewangelii, które można odnieść do wszystkich wiernych: "Czyńcie to, co wam mówi mój syn".

"Poprzez tę ikonę Maryja wciąż mówi, ten głos jest wciąż aktualny (...) W naszych czasach nie chce się słuchać Boga i to jest największy dramat ludzkości naszych czasów" - powiedział arcybiskup.

Wyraził przekonanie, że konsekwencją niesłuchania nauk Chrystusa są największe tragedie ludzkie. "Ludzkość zaczyna się znajdować w jakimś ślepym zaułku" - powiedział i sprecyzował, że chodzi m.in. o niszczenie życia.

Po mszy przedstawiciele sanktuariów zgromadzili się w Domu Pielgrzyma. Jeszcze w czwartek zwiedzą klasztor i wysłuchają koncertu paulińskiej muzyki dawnej, a wieczorem wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. Spotkanie potrwa do soboty. W programie następnych dni konferencji przewiedziano m.in. obrady na temat pielgrzymowania, prezentacje sanktuariów i zwiedzanie Częstochowy.

Sieć Maryjna Europy powstała w 2003 roku. Przedstawiciele sanktuariów spotykają się raz w roku nie tylko dla lepszego poznania, ale także po to, by lepiej zrozumieć oczekiwania milionów odwiedzających ich pielgrzymów. W 2003 r. pierwsze spotkanie zorganizowało sanktuarium maryjne w Lourdes we Francji. Od tego czasu ośrodki maryjne zaczęły się lepiej komunikować pomiędzy sobą.

W skład sieci sanktuariów maryjnych Europy wchodzą dziś m.in.: Lourdes (Francja), Fatima (Portugalia), Loreto (Włochy) i Banneux (Belgia).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »