Dokładnie od tysiąca lat, w każdą drugą niedzielę września, mieszkańcy francuskiego miasta Valenciennes wyruszają w 15-kilometrową pielgrzymkę, niosąc figurę Matki Bożej. Tradycja ta nazywa się Saint-Cordon, czyli „Święty sznur”.
Wywodzi się ona z czasu, kiedy w mieście szalała zaraza. Matka Boża ukazała się wówczas eremicie żyjącemu w pobliżu Valenciennes i obiecała, że jeśli mieszkańcy wyruszą w pielgrzymkę dookoła miasta, aniołowie otoczą je szkarłatnym sznurem, który będzie ochroną przed zarazą. W podziękowaniu za ten cud, mer miasta Valenciennes ślubował, że pielgrzymka śladami cudownego sznura będzie się odbywała każdego roku.
W tym roku, wyruszyła ona po raz tysięczny. Specjalny wysłannik papieża, kardynał Jean-Pierre Ricard odprawił rano Msze św. rozpoczynającą 9-dniowe uroczystości. Przez cały dzień, figura Matki Bożej wędrowała ulicami Valenciennes, przyciągając około 10 tys. pielgrzymów. Ks. Bruno Feuillet, rektor bazyliki Notre-Dame du Saint-Cordon, podkreśla, że pielgrzymka „cudownego sznura” jest wyrazem wierności zobowiązaniom podjętym przez przodków: „Nie widzieliśmy cudu, ale dotrzymujemy złożonej obietnicy”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.