Kard. Bertone do biskupów

Do wierności, roztropności i rozwijania więzi z Bogiem wezwał biskupów mianowanych w okresie od września ub.r. kard. Tarcisio Bertone.

Watykański sekretarz Stanu przewodniczył dziś Mszy św. sprawowanej dla uczestników spotkania zorganizowanego przez Kongregację ds. Biskupów.

Kard. Bertone przypomniał, że posługa wynikająca z sakry jest darem powierzonym biskupom. „Kościół nie jest naszą własnością, lecz jest Kościołem Bożym i będziemy musieli zdać sprawę z tego, jak zarządzamy powierzonym nam dobrem” – podkreślił purpurat. Przestrzegł przed wiązaniem ludzi z sobą. „Nie dążmy do władzy, prestiżu, poważania. Prowadźmy ludzi do Jezusa Chrystusa i w ten sposób ku żywemu Bogu” – powiedział watykański sekretarz stanu. Wskazał na cierpienia jakie przeżywa społeczeństwo, gdy ci, którym powierzona jest odpowiedzialność starają się o własne interesy a nie o dobro wspólnoty.

Mówiąc o wierności kard. Bertone powiedział, że polega ona na tym, by nie starać się podporządkowywać wiary zmiennym modom. „Jedynie Chrystus ma słowa życia wiecznego, które powinniśmy nieść ludziom, ponieważ są one najcenniejszym dobrem, jakie zostało nam powierzone” - stwierdził. Purpurat podkreślił, że tak pojmowana wierność nie jest rzeczywistością statyczną czy bezowocną – przeciwnie powinna być twórcza.

Zaznaczył, że roztropności nie należy mylić z przebiegłością. Oznacza ona prymat prawdy, która poprzez roztropność staje się kryterium naszego działania. „Wymaga ona rozumu pokornego, zdyscyplinowanego i czujnego, który nie da się oślepić przesądami, nie ocenia według pragnień i namiętności, lecz poszukuje prawdy, także prawdy niewygodnej. Roztropność oznacza poszukiwanie prawdy działanie i z nią zgodne życie prawdą i uczciwością intelektualną” – stwierdził watykański sekretarz stanu. Zachęcił też nowych biskupów do dbania o głębokie życie wewnętrzne i relację z Bogiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »