"O miłości mówią świadkowie"

Pod hasłem: „O miłości mówią świadkowie” na Jasnej Górze trwa 9 Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Bierze w nim udział prawie 2 tys. osób z niemal 500 istniejących w kraju katolickich placówek oświatowych.

Forum jest stałą, międzyszkolną formułą pracy wychowawczej, adresowaną do najstarszych wiekowo uczniów.

Jak podkreślają organizatorzy temat Forum „o miłości w życiu człowieka” został wybrany w drodze sondażu, bo młodzi widzą jego wielką konieczność. „Miłość jest bardzo ważnym tematem szczególnie w młodym wieku. Dla mnie świadek miłości to ten, kto potrafi świadczyć na co dzień. Nie tylko podczas katechezy czy np. jakiegoś spotkania” - twierdzą uczestnicy spotkania.

Świadectwem miłości w różnych jej aspektach podzielili się z młodzieżą zaproszeni goście: odtwórca roli ks. Jerzego Popiełuszki - Adam Woronowicz, który mówił o miłości w życiu ks. Jerzego i o miłości jako drodze do wolności; dr Wanda Półtawska, która rozważała o miłości, przyjaźni i braterstwie w oparciu o książkę „Beskidzkie rekolekcje”, a także małżonkowie Katarzyna i Bartłomiej Zarzeccy i kapłan ks. Marek Studenski, który mówił o miłości w życiu kapłańskim.

Na program Forum składają się także wspólna modlitwa: Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, Adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa na podstawie Hymnu o miłości św. Pawła i Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Spotkanie zakończy się wieczorem nabożeństwem rozesłania.

Poza wymiarem formacyjnym jasnogórskie Forum ma też duże znaczenie integracyjne, zauważył ks. Sylwester Jeż, przewodniczący Rady Szkół Katolickich. „Chcemy, żeby oni spotkali się w swoim gronie, ponieważ szkół katolickich w Polsce nie jest dużo i wydaje im się może, że są maleńką wyspą i kiedy spotkamy się to widzą, że tej młodzieży, która wybrała edukację w szkole katolickiej, a tym samym katolicki system wartości jest dużo więcej”, powiedział ks. Jeż.

W szkołach katolickich kształci się około 52 tys. uczniów. Najwięcej w gimnazjach i podstawówkach. Wszystkie placówki zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich, powołanej 15 lat temu przez Konferencję Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »