Świat potrzebuje waszego świadectwa

Współczesny świat oczekuje nie tyle osób, które w jakiś sposób wierzą w Chrystusa, co autentycznych świadków, którzy mogą powiedzieć jak Maria Magdalena: Widzieliśmy Pana – naucza młodych abp Celestino Migliore.

Nabożeństwo adoracji krzyża pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego było głównym akcentem drugiego dnia odbywającego się w Sanoku 18. Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. Zachęcał młodych, by brali swój krzyż i naśladowali Jezusa. W tym procesie wyróżnił trzy etapy. Pierwszy z nich to zaparcie się samego siebie, które oznacza usunięcie się w cień i zapomnienie o sobie, tak, aby mógł w nas wzrastać Chrystus. „Gdy wzrasta w nas Chrystus, zwycięża Jego program, a gdy On zwycięża w moim życiu, wtedy i ja zwyciężam. Nie jest to beznadzieją, klęską, rezygnacją ze swojego życia, ale decyzją podejmowaną w perspektywie wieczności” – mówił bp Szal.

Jako kolejny punkt, kaznodzieja wskazał na wzięcie swojego krzyża. „To jest już trudniejsze. Trzeba przyjąć trudy życia, cierpienie. Ta droga prowadzi jednak do chwały i udziału w misji Chrystusa” – powiedział hierarcha. Zauważył, że oznacza to też przyjęcie powołania, które przygotował dla człowieka Bóg oraz Jego Ewangelii i przykazań „w całej rozciągłości”.

Ostatnim etapem jest naśladowanie Jezusa, czyli „obranie go za głównego idola” i przyjęcie drogi, którą On proponuje.

Bp Adam Szal zaznaczył, że opowiedzenie się po stronie Chrystusa nie powinno być chwilowe, związane jedynie z młodzieńczym zapałem, kiedy wszystko wydaje się proste, ale powinno być stałym przylgnięciem do krzyża chrystusowego.

Hierarcha zauważył, że droga Chrystusa nie jest popularna, bo nie przynosi wygody, sławy i pieniędzy. Dlatego przyznanie się do niej jest trudne i wymaga „bohaterstwa, a nieraz heroizmu”. Ale jak zapewniał biskup, „kto się przyzna do Jezusa przed ludźmi, do tego On przyzna się przed Bogiem”.

Bp Szal podkreślił, że krzyż Chrystusa nie jest zaprzeczeniem życia, ale doświadczeniem miłości, z której wypływa życie wieczne.

„Współczesny świat bardzo potrzebuje waszego świadectwa. Oczekuje nie tyle osób, które w jakiś sposób wierzą w Chrystusa, co autentycznych świadków, którzy mogą powiedzieć jak Maria Magdalena: Widzieliśmy Pana” – powiedział do młodych na zakończenie nabożeństwa abp Celestino Migliore.

Adoracja krzyża zgromadziła ponad 4 tys. młodych, którzy szczelnie wypełnili kościół Chrystusa Króla. W nabożeństwie wziął udział także abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący KEP oraz sufragan przemyski bp Marian Rojek. Liturgię animowała Diakonia Muzyczna Archidiecezji Przemyskiej.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbywa się w tym roku w Sanoku. Rozpoczęło się w piątek, a jego zwieńczeniem będzie procesja palmowa i Msza św. na sanockim Rynku. Przewodniczyć jej będą: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Michalik.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Środa
noc
8°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »