Niebieska chusta i medalik z Matką Bożą to zewnętrzne atrybuty Dziecka Maryi. Parafialne grupy Dzieci Maryi, nierzadko ze swymi sztandarami, pielgrzymowały dzisiaj, 20 września, do Katowic, aby dziękować za wakacyjne rekolekcje i modlić się wspólnie z arcybiskupem Damianem Zimoniem.
W niedzielę, 20 września, odbył się doroczny dzień wspólnoty Ruchu Dzieci Maryi. Do katedry Chrystusa Króla w Katowicach przybyło kilka tysięcy dzieci wraz z opiekunami, zakonnicami i księżmi.
Metropolita katowicki zwracając się do zgromadzonych w katedrze katowickiej dzieci, wyraził radość, iż tak chętnie uczestniczą one w wakacyjnych rekolekcjach. Podkreślił również, że dzień wspólnoty jest nie tylko czasem wspominania wakacyjnych przeżyć, ale również okazją do wsłuchiwania się w Słowo Boże. Abp Zimoń podkreślił, że najważniejszą modlitwą jest Eucharystia, która uczy nas, żeby najpierw Pana Boga słuchać, a dopiero potem odpowiadać na Jego słowa. – Bóg mówi do nas nie tylko podczas Mszy św., ale także na katechezie, gdy czytamy Pismo Święte, mówi też przez innych ludzi, wtedy trzeba mieć otwarte uszy – zaznaczył kaznodzieja. Wskazał również na Matkę Bożą, jako najdoskonalszy wzór słuchania Słowa Bożego: - Maryja słuchała Jezusa i rozważała Jego w swoim sercu. Niech Ona będzie dla nas przykładem – zachęcał abp Zimoń.
- Dzieciom warto prezentować teologię maryjną, tyle że w odpowiednim do ich wieku wydaniu – przekonuje ks. dr Jan Morcinek, założyciel i archidiecezjalny moderator Ruchu Dzieci Maryi w Archidiecezji Katowickiej. – Współcześnie, kiedy dorośli są bardzo zajęci, dzieci potrzebują skutecznej szkoły modlitwy, a rodzice wsparcia w procesie wychowawczym. Nasz Ruch, czerpiący inspirację z życia Maryi, Matki Jezusa Chrystusa, stwarza dzieciom możliwość spotkania w grupie rówieśników, dzięki którym umacniają własne życie religijne, nie wstydząc się rozmów o modlitwie, a nawet wierze.
Ks. Morcinek nie ukrywa, że najskuteczniejszym sposobem promocji Dzieci Maryi jest świadectwo dzieci zaangażowanych w Ruch oraz charyzmatyczna, pełna poświęcenia postawa opiekunów i animatorów. W archidiecezji katowickiej grupy DM działają w większości parafii. Co więcej, z takiej formy duszpasterstwa skorzystali już księża z diecezji bielsko-żywieckiej, opolskiej, sosnowieckiej, częstochowskiej i przemyskiej. Wieloletni wysiłek pracy z dziećmi owocuje dobrymi powołaniami do życia rodzinnego i zakonnego, nie brakuje studentów teologii i katechetów, którzy wyrośli z Ruchu.
– Dzięki grupie rówieśniczej dziecko nie jest samo – przekonuje ks. Jan. Struktura Dzieci Maryi jest bardzo prosta: dzieci, w większości dziewczynki, tworzą parafialne wspólnoty, które prowadzone są przez duszpasterzy lub siostry zakonne wraz z animatorami. Wspólna modlitwa, śpiew, rozważanie słowa Bożego i zabawa wyznaczają rytm cotygodniowych spotkań.
Wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych i rodziców cieszą się wakacyjne rekolekcje Dzieci Maryi. W czasie tegorocznych wakacji formacja maryjna została zaproponowana 2 tys. uczestników w dziesięciu ośrodkach utworzonych w domach zakonnych albo przy parafiach.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.