Jeden z najcenniejszych polskich ołtarzy z okresu międzywojennego, autorstwa Jana Szczepkowskiego, został całkowicie odrestaurowany. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę w kościele w Dourges, w północnej Francji, z udziałem polskich władz.
Drewniany ołtarz, znany jako "Kapliczka Bożego Narodzenia" otrzymał w 1925 roku Grand Prix na światowej wystawie sztuki dekoracyjnej w Paryżu. Zakupiony przez rząd francuski, trafił następnie do polskiego kościoła św. Stanisława w niewielkiej miejscowości Dourges, w pobliżu Lille, w regionie Nord-Pas-de-Calais. W ostatnim czasie ulegał stopniowej degradacji na skutek zniszczenia przez korniki aż do czasu gdy jego renowacją zajęli się konserwatorzy zabytków z Polski.
Andrzej Kazberuk/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ołtarz Jana Szczepkowskiego (Kapliczka Bożego Narodzenia) z kościoła św. Stanisława w Dourges (Francja)
Zdjęcie wykonano po zakończeniu prac przez polskiego konserwatora, Andrzeja Kazberuka.
W niedzielę zabytkowy ołtarz uroczyście odsłonił podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Tomasz Merta w obecności lokalnych władz francuskich i miejscowej Polonii.
Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Lille, Bogdan Bernaczyk-Słoński, dzięki tej konserwacji Polonia z regionu Nord-Pas-de-Calais otrzymała z powrotem swój "wielki skarb". W Dourges, liczącym koło 5 tys. mieszkańców, zamieszkuje liczna społeczność pochodzenia polskiego, w dużej mierze potomkowie polskich górników pracujących w tamtejszych kopalniach.
Konserwację ołtarza sfinansowało w całości polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.