Trump i republikanie atakują Obamę

3.08. Waszyngton (PAP). Republikanie, w tym Donald Trump, krytykują administrację prezydenta Baracka Obamy za rzekomy okup wypłacony Iranowi, który według nich miał być nagrodą za zwolnienie z więzień czterech Amerykanów aresztowanych pod nieprawdziwymi zarzutami, m.in. szpiegostwa.

Jak podał w środę "Wall Street Journal", w styczniu br. nieoznakowany samolot przywiózł z USA do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce. W tym samym czasie rząd w Teheranie zwolnił czterech obywateli amerykańskich, m.in. dziennikarza "Washington Post" Jasona Rezaiana.

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby oświadczył, że pieniądze były pierwszą ratą kwoty, jaką USA postanowiły zapłacić Iranowi w ramach umowy rozstrzygającej sądowy spór związany z zakupem broni przez ten kraj za 1,7 miliarda dolarów, dokonanym na krótko przed rewolucją islamską, która w 1979 r. obaliła prozachodni reżim szacha. Iran przekazał te fundusze do USA, ale po rewolucji Waszyngton wstrzymał dostawy broni dla islamskiego reżimu, a 1,7 mld dol. zostało zamrożonych w amerykańskich bankach.

Rzecznik oświadczył, że przywiezione do Iranu 400 mln dol. "nie było okupem", bo negocjacje w sprawie zwolnienia więźniów toczyły się osobnym torem.

"Fundusze przekazane do Iranu były związane jedynie z uregulowaniem zadawnionych roszczeń, rozpatrywanych przez trybunał w Hadze" - stwierdził Kirby w wydanym przez Departament Stanu oświadczeniu.

W wywiadzie dla prawicowej telewizji Fox News powiedział: "To były ich (Iranu - PAP) pieniądze. My nie płacimy okupów".

Jednak według WSJ, przedstawiciele administracji przyznali, że w czasie negocjacji na temat zwolnienia Amerykanów Irańczycy powiedzieli im, że chcą otrzymać gotówkę, aby pokazać, że dostali coś w zamian za uwolnienie więźniów.

WSJ podał też, że prezydent Obama nie poinformował opinii publicznej o wypłacie 400 mln dol., kiedy 17 stycznia ogłosił rozstrzygnięcie sporu o irańskie roszczenia.

W środę republikanie w Kongresie ostro skrytykowali rząd, twierdząc, że wypłata pieniędzy zachęca Iran do dalszych zatrzymań Amerykanów.

"Setki milionów w kieszeni terrorystycznego reżimu oznaczają, że region ten stanie się bardziej niebezpieczny. A płacenie okupu naraża jeszcze bardziej życie Amerykanów" - powiedział republikański przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Ed Royce.

Już po otrzymaniu przez Iran 400 mln dol. Strażnicy Rewolucji aresztowali w Iranie dwóch Amerykanów irańskiego pochodzenia.

Głos w sprawie zabrał także republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump.

"Nasza niekompetentna sekretarz stanu Hillary Clinton pierwsza rozpoczęła rozmowy, aby wypłacić Iranowi, w gotówce, 400 milionów dolarów. Skandal!" - napisał na Twitterze.

Republikanie od dawna krytykują zeszłoroczne porozumienie administracji Obamy (i innych mocarstw) z Iranem, przewidujące ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji wobec tego kraju. Ich zdaniem Teheran nie dotrzyma warunków umowy, a fundusze pozyskane dzięki uchyleniu sankcji pozwolą mu na dalsze zbrojenia i sponsorowanie terroryzmu.

Uwolnienie amerykańskich więźniów i wypłata 400 mln dol. zbiegły się w czasie z ostatecznym zniesieniem sankcji.

400 mln dol. wypłacono Iranowi w banknotach euro, frankach szwajcarskich i innych walutach, gdyż prawo USA wciąż zabrania transakcji z Iranem w dolarach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
19°C Wtorek
dzień
19°C Wtorek
wieczór
wiecej »