Samochody, którymi papież Franciszek jeździł po Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 trafią we wrześniu na aukcję charytatywną. Wcześniej zostaną zaprezentowane w kilku miastach Polski - poinformował PAP dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.
"Jest już duże zainteresowanie. Samochody będą prezentowane w czterech różnych miastach razem z odpowiednim oznaczeniem celu, na jaki zostaną przeznaczone. Będzie można w tych autach siąść, zrobić sobie zdjęcie na miejscu, na którym papież siedział, a wiemy, że jest to tylne prawe miejsce" - powiedział ks. Kordula.
Jak poinformował, szczegóły akcji są obecnie uzgadniane z polskim przedstawicielstwem koncernu Volkswagena. Akcja będzie przygotowana także od strony promocyjnej.
Nie wiadomo, czy na aukcję trafią wszystkie cztery golfy, podarowane krakowskiej Caritas przez koncern na papieską pielgrzymkę. Być może jeden pozostanie w Caritas na pamiątkę.
Obecnie samochody są prezentowane tam, gdzie były poświęcane przez kard. Stanisława Dziwisza - przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Papieskie samochody są w wersji nadwoziowej sportsvan - są wyższe i mają w środku nieco więcej miejsca. Charakteryzują się standardowym wyposażeniem, z dodatków dołożono tylko dywaniki.
Samochody będzie można kupić razem z tablicami rejestracyjnymi o kolejnych numerach: od K1 do K4 POPE. Na pamiątkę znajdą się na nich oznaczenia z watykańskich tablic rejestracyjnych, z którymi samochody poruszały się po Polsce z papieżem.
"Ofiarowanie tych samochodów na papieską pielgrzymkę zostało uzgodnione z Watykanem. My się o tym dowiedzieliśmy na początku lipca. Są to samochody seryjne, z niemieckim wyposażeniem. Jak wynikało z opinii służb, samochody sprawdziły się w konwoju; były szybkie i zwrotne" - powiedział ks. Kordula.
Samochody zostaną wystawione w ramach akcji "Misericordes" (Miłosierni) krakowskiej Caritas, w ramach której na stronie we4charity.com trwa zbiórka pieniędzy na wyposażenie Domu Miłosierdzia i Domu Chleba w Brzegach oraz zakup mobilnej kliniki do obozu uchodźców w Libanie.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.