Uroczystości pod pomnikiem gen. "Grota" Roweckiego i Polskiego Państwa Podziemnego oraz wręczenie odznaczeń państwowych i konferencję "Polskie Państwo Podziemne - w służbie państwu i wolności" zaplanowano w ramach warszawskich obchodów 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.
"27 września - datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego należy czcić w sposób szczególny, ponieważ przypomina nam, że w najgorszych zagrożeniach znaleźliśmy w sobie siłę, która pozwoliła przetrwać nie tylko jednostkom, ale całemu narodowi. To fenomen na skalę światową. Pragniemy oddać hołd ludziom, którzy w najtrudniejszych warunkach tworzyli konspirację wojskową, administrację cywilną i struktury polityczne. Panu prezydentowi zależy, by ta rocznica była mocno zaakcentowana, bo jest to ważne dla naszej współczesnej tożsamości" - mówił szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Stołeczne obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczną się już w sobotę koncertem Przemysława Gintrowskiego w Galerii Porczyńskich. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę i rozpocznie je w południe msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Później będzie miało miejsce złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich.
Popołudniową część obchodów rozpocznie w Arkadach Kubickiego wręczenie odznaczeń państwowych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który następnie wygłosi referat podczas konferencji "Polskie Państwo Podziemne - w służbie państwu i wolności". Na wieczór zaplanowano spotkanie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, podczas którego odbędzie się przekazanie "Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego" reprezentantom młodego pokolenia. Uroczystości zakończy pokaz filmu "Żołnierze wyklęci".
"Szczególnie zależy nam by Testament Polskiego Państwa Podziemnego przekazać młodemu pokoleniu - żołnierzom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji czy BOR-u, ale także wychowankom Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i harcerzom. To ważna dla nas wszystkich inicjatywa, która pomoże poczuć sens budowanej wspólnie przyszłości oraz troski o państwo jako o dobro wspólne" - podkreślił szef Kancelarii Prezydenta.
Obecny na spotkaniu prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński zaznaczył, że decyzja o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego była ogromnie ważna. "Polska i jej naród zaatakowany przez dwa mocarstwa stanął przed widmem zagłady. Już doświadczenia z pierwszych tygodni wojny dowodziły, że to będzie totalne niszczenie polskiej inteligencji, całego państwa i narodu. I dlatego, ta decyzja o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego była tak kluczowa dla utrzymania ciągłości państwa" - mówił Cywiński.
"Na działalność Polskiego Państwa Podziemnego patrzyłam jako mała dziewczynka i muszę powiedzieć, że nie przetrwałoby ono bez pomocy rodzin, bliskich, zwykłych ludzi, którzy tą całą politykę dziejącą się przecież głównie w prywatnych domach wspierali. I wydaje mi się, że w tym naszym wspominaniu trzeba o tych zwykłych ludziach pamiętać" - dodała uczestnicząca w konferencji córka członka władz Polskiego Państwa Podziemnego Adama Bienia, Hanna Bień-Bielska.
Przybyła na spotkanie naczelnik ZHP hm. Małgorzata Sinica przypomniała, że 27 września przypada także 70. rocznica podjęcia przez Związek Harcerstwa Polskiego decyzji o przejściu do konspiracji i przyjęcia kryptonimu Szare Szeregi. "Celem tego przejścia było nie tylko skupienie się na walce z okupantem, ale także przygotowywanie młodych ludzi do wolności i normalnego w niej życia. W związku z rocznicą planujemy obchody w całym kraju. Pod hasłem +Razem - Jutro i Pojutrze+ odbędą się gry miejskie, spotkania z kombatantami oraz układanie znaku Kotwicy - symbolu Polski Walczącej na znak szacunku i wierności ideałom Szarych Szeregów" - powiedziała naczelnik ZHP.
27 września 1939 roku powołano Służbę Zwycięstwu Polski, zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, unikalnej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.
Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Polskie Państwo Podziemne wypełniało wszystkie obowiązujące go funkcje: władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.